Metody pěstování sazenic: typy nádob, výsadba semen a péče

V naší klimaticky drsné zemi se téměř celá zelenina pěstuje metodou sazenic. Rostlina připravená předem k výsadbě na otevřeném terénu bude schopna dozrát a přinést ovoce před nástupem chladného počasí.

Obsah:

Sazenice: typy a popisy

 typy a popisy

Výběr správného místa pro sazenice, můžete usnadnit proces pěstování klíčků a získat silné sazenice. Za tímto účelem se pro pohodlný růst ze semen zeleniny a květin používají následující nádoby:

  • Plastové květináče různých velikostí jsou ideální pro pěstování sazenic. Ve spodní části jsou drenážní otvory, které zabraňují hnilobě kořenů rostlin. Klíčky pěstované v nádobách nevyžadují výběry... Po výsadbě sazenic na otevřeném terénu lze květináče umýt a nechat je až do příštího roku.
  • Nejoblíbenější jsou krabičky na sazenice vyrobené z plastu nebo dřeva. Jsou dobré zejména v počáteční fázi výsadby. semínko, protože soubor na parapetu, šetří místo a všechny klíčky mají dostatek osvětlení, aby mohly růst. Jedinou nevýhodou takové nádoby je malá plocha pro pěstování sazenic.
  • Kazetové boxy umožňují umístit do každé cely jeden výhonek, který bude mít dostatek prostoru pro růst do požadovaného věku. Je lepší používat kazety vyrobené z polystyrenu než z polyvinylchloridu (PVC), jsou bezpečnější. Pod kazetovými boxy musí být paleta, jinak během zalévání vyteče veškerá kapalina. Pro sazenice pěstované v buňkách je charakteristický dobře vyvinutý kořenový systém, protože voda v nich nestagnuje, jsou dobře větrané.
  • Rašelinové květináče jsou považovány za ekologické pro sazenice. Jsou navíc impregnovány minerálními látkami použitelnými pro růst plodin. Mnoho lidí věří, že po dosažení dospělosti mohou být sazenice vysazeny, aniž by byly odstraněny z květináče, spolu s nimi přímo do země. Pokud výrobce tohoto kontejneru zaručuje jeho úplný rozklad v zemi, pak to lze provést. Pokud ne, pak je lepší s transplantace Opatrně vytáhněte rostlinu z květináče. Rašelina se také používá k výrobě krabic na sazenice a tablet, ve kterých se také pěstují sazenice.

Způsoby výsadby semen pro sazenice

Metody výsadby semen pro sazenice

Když je kontejner vybrán pro setí semen zeleniny nebo květin pro sazenice, je naplněn úrodnou půdou, která se skládá ze tří částí humusu, čtyř částí písku a tří částí zahradní půdy. V obchodě si můžete koupit hotovou sazenici. Směs zeminy musí být dezinfikována zahřátím v troubě nebo rozlitím vroucí vodou. Nezapomeňte na drenážní vrstvu položenou na dně nádoby.

Za pár dní připraveno semena rostliny se vysévají do půdy, přitlačují je mírně dovnitř a poté je pokropí malou vrstvou půdy. Jakmile se semeno dotkne země, uvolní se ze semen coliny - speciální látky stimulující růst.Četnost setí semen závisí na jejich velikosti: čím menší, tím častěji se nacházejí ve vzájemném vztahu. To se provádí za účelem vytvoření nezbytného prostředí kolem plodin, aby mohla klíčivá semena úspěšně klíčit. Aby se vytvořil skleníkový efekt, je nádoba pokryta sklem nebo fólií.

Někteří zahradníci zasévají semena ve vrstvě pilinysmíchaný s minerální hnojiva a nahoře posypané zeminou.

A také je přistáli rašelinové tablety... V poslední době je zcela běžné vysazovat semínka do mokrého toaletního papíru, umístěného do podnosu vyrobeného z plastové láhve. Po umístění této nádoby do polyetylénového sáčku zbývá počkat na klíčení semen a zajistit, aby byl papír vždy mokrý.

Aby mohly plodiny vypučet, je nutné pro ně vytvořit teplotu půdy nejméně 20 stupňů Celsia a dostatečné osvětlení pro následný růst, a to i umělý.

Vlastnosti péče o sazenice

Vlastnosti péče o sazenice

Po vyklíčení semen musí snížit teplotu okolí na 15 stupňů nad nulou. To povede k posílení kořenový systém a ochrání sazenice před vytažením. Prodloužení sazenic naznačuje jeho nízké osvětlení a nadměrné zahušťování plodin.

Vzhled dvou nebo tří listů na sazenicích je signálem vychystávání rostliny.

Nejlepší je zasadit sazenice do samostatných nádob do průměru 10 centimetrů. Po přesazení, o dva týdny později, můžete sazenice nakrmit malým množstvím minerálních nebo organických látek hnojiva... Opakujte krmení, nejlépe za 10-15 dní.

Pravidelné, střední zalévání sazenice jsou jedním z důležitých pravidel pro její pěstování:

  • Je nutné neustále sledovat horní vrstvu půdy a navlhčit ji, když je suchá.
  • Hojnější zalévání začíná v dubnu, kdy jsou klíčky již velké a sluneční světlo jasnější.
  • Nepoškodí sazenice a stříkání sazenice s teplou vodou.

S výskytem prvního jarního tepla se sazenice začaly vytvrzovat a vynesly je na balkon nebo na verandu, nejprve na půl hodiny, a poté prodloužily dobu pobytu ve vzduchu. Postupně si klíčky zvyknou na nižší teploty v noci a jasné sluneční světlo během dne. Zde je hlavní věcí zajistit, aby teplota vzduchu neklesla pod pět stupňů nad nulou. Dodržování pravidel pro péči o sazenice vám umožní vysadit silné rostliny na otevřeném terénu.

Sazenice škůdců a nemocí: jak bojovat

 jak bojovat

Obvykle s právem odcházející mladé rostliny neochorí, ale někdy se mohou objevit příznaky takových chorob:

  • Takzvané onemocnění černých nohou, kdy je stonek ztenčený a zčernalý, může nastat v důsledku přehřátí sazenic a jejich nalezení v místnostech s nízkými teplotami. Rostliny se obvykle nemohou z nemoci vzpamatovat a zemřít, proto jsou zde nutná preventivní opatření: přístup vzduchu ke kořenům sazenic, dostatečné osvětlení a teplo, zavádění dřevěného popela do půdy.
  • Při napadení houbami se na listech sazenic zelí objevují černé skvrny a na sazenicích rajčat bělavé skvrny. A pak listy začnou padat. Udělat to choroba nenapadl sazenice, je nutné před setím uchovat semena v roztoku manganistanu draselného.
  • Fusarium obvykle ovlivňuje květinové plodiny. Nejprve jsou poškozeny kořeny a poté celá rostlina. A tady pečlivý výběr a léčba semenný materiál.

Nebezpečný škůdce sazenice je mšice, která zbožňuje vysokou vlhkost a teplo. Bojujte s parazitem stříkání infuze česneku a pelyňku. S opovržlivým postojem k dezinfekci půdy před vysazením semen můžete přivést larvy klíčky, která po vyletění poškodí sazenice. Je tak malý, že je těžké ho vidět.

Aby sazenice rostly silně a zdravě a aby nebylo vynaloženo úsilí, je třeba podniknout kroky k dekontaminaci semen a půdy.

Více informací naleznete ve videu.

Kategorie:Rostoucí | Sazenice
Goshia avatar

Zeleninové sazenice se nejlépe pěstují v kartonových nebo plastových květináčích, které lze opatrně řezat a vysazovat spolu s půdou. Ještě lepším výsledkem bude výsadba sazenic přímo z rašelinové nádoby, poté se rostlina vyvine mnohem rychleji.