Jak pěstovat růži z řezu: příprava řezu a nejlepší metody zakořenění

Pěstování růžového keře je pracný proces, ale přináší velké potěšení a s pozitivním výsledkem radost z komunikace s královnou květin - růží. Z několika metod chovu si zahradníci často vyberou tu nejúčinnější - roubování.

Obsah:

Jedním z převládajících způsobů šíření růže je řízky.

Jedním z převládajících způsobů množení růže je řízky.

Metoda výstřižky při pěstování různých druhů růže dejte přednost, protože tímto způsobem je snazší získat hotovou květinu v blízkosti matky. Kromě toho růže pěstované řízky snášejí zimu klidněji a rychleji se po ní zotavují, a proto z nich roste méně zbytečně než z naroubovaných vzorků.

Ačkoli tato metoda reprodukce má své nevýhody. Zpočátku má rostlina získaná řízky slabý kořenový systém, takže jsou náchylné k mnoha chorobám. Mladé růže budou muset zažít více obtíží, když prožijí první zimu.

Ne všechny druhy květin jsou vhodné k množení řízky.

Je nutné vybrat ty odrůdy růží, které se mohou snadno zakořenit a růst v určité klimatické zóně několik let. Patří mezi ně parkové druhy květin - Čajkovskij, Sangria, Sevilla, stejně jako miniaturní růže - Popelka, Zelený led. Ale u čajových růží a jejich hybridů je zakořenění řízků obtížnější a někdy bezvýsledné.

Další podmínkou, aby se stonek vybrané růže zakořenil, zesílil a začal kvést, je jeho odolnost vůči drsným klimatickým podmínkám. Neměli bychom se tedy spoléhat na skutečnost, že v zahradě vyroste nádherný keř posetý neobvyklými květinami ze snítky holandské růže nebo delikátního hybridu. Ne, ve své zahradě se mohou uchytit pouze domácí odrůdy.

Podmínky a pravidla pro přípravu řezání

Podmínky a pravidla pro přípravu řezání

Hlavní místo pro množení růží výstřižky je přidělen čas potřebný k přípravě materiálu k výsadbě. Podle vzhledu natáčení se určuje, zda je pro tento postup reprodukce zralý nebo ne. Větve by měly být dřevité nebo zelené s částečným dřevem. Můžete určit připravenost na reprodukci růže trny: ve zralých výhoncích se snadno zlomí bez námahy. Řízky se sklízejí buď brzy na jaře, nebo na podzim.

Je nutné začít řezat větve v období od vzhledu pupenů až do konce kvetoucí... Pokud ji nakrájíte dříve, pak výhonek dodá veškerou svou sílu pupenu a vývoji výhonků z něj a nezapustí kořeny.

Sklizeň řízků na podzim má jednu vlastnost - zachování schopnosti dalšího rozvoje a zakořenění během zimy.

Řezy se proto berou s úplně dřevnatou větví o tloušťce až 5 milimetrů s tenkou a nezralou špičkou, kterou je třeba odstranit. Někteří zahradníci se v létě snaží sklízet rostlinný materiál a poté jej vysazovat do krabic, aby se vytvořil kalus. Poté jsou řízky vytaženy, svázány dohromady a vloženy do mokrého písku. Je lepší skladovat nádoby s řízky na chladném místě a pevně zakrýt horní část celofánovými sáčky. V tomto stavu zůstávají až do jara a udržují si vitalitu při teplotě 1–2 stupně pod nulou pro další vývoj.

Pravidla pro sklizeň řízků stanoví následující:

 • Materiál je řezán brzy ráno, když je zvýšen obsah vody ve stoncích.
 • Délka řezané větve by neměla přesáhnout 15 centimetrů a na ní by měly být tři pupeny. Horní řez je obvykle o dva centimetry vyšší než uzlík a spodní řez je těsně pod ním.
 • Pro postup sklizně řízků je upřednostňován ostrý nůž nebo skalpel. Jinak budou tkáně stonku opotřebované a začne v nich proces rozpadu.
 • Řezání větví - pouze v úhlu 45 stupňů.
 • Poté je větev očištěna od trní a listů rostoucích pod ní a několik listů je ponecháno nahoře, aby se zlepšily procesy fotosyntézy v rostlinách.
 • Před zasazením řízků do připraveného půdního substrátu se níže umístěný řez ošetří léčivem stimulujícím růst, jako je Kornevin, nebo se ponoří do roztoku manganistanu draselného.

Zakořenění řízků je důležitou etapou ve vývoji rostliny.

Zakořenění řízků je důležitou etapou ve vývoji rostliny.

Řezy jsou připraveny a nyní je zakořeněna další fáze šíření růže. K tomu jsou do půdy umístěny větve, které musí mít schopnost zadržovat vlhkost a umožňovat průchod vzduchu. Výborným doplňkem by byl písek nebo sphagnum, který chrání řízky před rozpadem. Pro zrychlený vývoj výhonku je pro něj vytvořen skleníkový efekt, který jej zakrývá speciálním materiálem. Obvykle se po měsíci na větvi růže objeví kořeny a pak můžete transplantace na trvalé místo.

Nejdostupnější látkou, ve které se rostliny dobře zakoření, je také voda. Nespoléhejte se však na jednoduchost této metody, i zde je nutné dodržovat řadu pravidel pro zakořenění růžových řízků ve vodě:

 • Tekutinu ve sklenici nemůžete často vyměnit, protože se tam hromadí živiny potřebné pro rostlinu. Pokud se v nádobě zmenší, je lepší přidat požadované množství.
 • Nedoporučuje se dávat do nádoby hodně připravených větví: zakoření se mnohem pomaleji.
 • Aby bylo zakořenění úspěšné, je nutné sledovat stav řezu a zabránit jeho hnilobě.

Netradiční způsoby zakořenění růžových řízků

Netradiční způsoby zakořenění růžových řízků

Vznik nových metod zakořenění růží pomáhá zahradníkovi vybrat si pro sebe ideální volbu z hlediska složitosti a efektivity:

 • Nejjednodušší metodou je výsadba připraveného řezu na otevřeném terénu, následovaná zahřátím výsadby malou vrstvou zeminy nebo piliny.
 • Ale pěstovat růži pomocí brambory - to je docela neobvyklé a nekomplikované. Za tímto účelem vykopávají v jarní den mělkou drážku do 15 centimetrů a naplní ji pískem o třetinu. Na dně jsou vyloženy hlízy mladých brambor bez očí, do nich jsou zaseknuté řezané větve růže a to vše je po většinu řezu pohřbeno. Aby se uvnitř vytvořila vlhkost, jsou větve uzavřeny plechovkami. Zalévání budoucích květin je nutné denně, jednou týdně - vodou s přídavkem cukru. Po chvíli lze plechovky z klíčků vyjmout.
 • Velmi často, když jste dostali krásnou růži jako dárek, chcete na svém webu růst stejně. Větve si ale musíte vzít jen z čerstvých kytice a domácí odrůdy. Pro lepší růst a vývoj kořenů je pro tyto řízky vhodná čištěná voda.
 • Kořeny řízků se mohou také objevit, pokud dáte větve do sáčku naplněného půdou nebo mechem namočeným ve šťávě aloe... Poté je neobvyklý kontejner nafouknut, pevně svázán a zavěšen na okno. A po měsíci můžete vidět, jak větve vypučí první kořeny.
 • Kontroverzní při hodnocení zahradníků je považována metoda Burrito, která je široce používána v Americe a Austrálii. Růžové řízky se jednoduše zabalí do novin a mezi ně se umístí vrstva mechu sphagnum. Noviny jsou navlhčeny mírnou vodou, umístěny do tašky a umístěny na tmavém místě s teplotou vzduchu asi 18 stupňů nad nulou po dobu jednoho měsíce. Jakmile kalus na větvích zespodu vytvoří minimálně 4 milimetry, lze jej zasadit do země.
 • Metoda šlechtění Trannoy je ale docela jednoduchá: jakmile rozkvetou růže, je nutné vybrat větve s oteklými pupeny a odříznout je. Několik řízků připravených jako obvykle se umístí do jamek pod mírným úhlem. Poté, co posypete mladé větve zeminou, uzavřete výsadbu plastovými lahvemi a předtím jim odřízněte krk.

Každá metoda zakořenění řízků má své vlastní výhody a nevýhody. Chcete-li zvolit nejoptimálnější, musíte vyzkoušet nejznámější metody používané při šíření růží a vidět pozitivní výsledek přijatých opatření.

Vytváření podmínek pro další růst růže

Vytváření podmínek pro další růst řezu růží

Zakořeněné klíčky na trvalé místo v zahradě růže zasadil častěji na podzim. A zde nesmíme zapomenout na ochranu mladé rostliny před mrazem. Rostlinné keře jsou pokryty příchodem prvního mrazu buď speciálním materiálem pro oteplování výsadby, nebo větvemi jehličnatých stromů.

Růže jsou rostliny milující teplo, proto jsou vysazovány na slunných, otevřených místech. Půda je vybrána pro královnu květin, neutrální nebo mírně kyselou.

Hnojení růží:

 • Třikrát ročně jsou růže krmeny speciálními minerální hnojiva lžíce na 10 litrů vody: nejprve dusíkem, poté nitrofosfátem a nakonec draselnou solí a superfosfáty.
 • Kuřecí trus krmení musí být používáno opatrně, protože může hořet kořenový systém rostliny. Přineste to organické hnojivo můžete po fermentaci ve vodě po dobu 10 dnů.
 • A používání hnoje k aplikaci na půdu, kde se pěstují růže, je přísně zakázáno.

Hlavní věc v péči o odřezky růží je zalévání, které musí být provedeno podle pravidel, aniž by byl klíček zaplaven vodou. Navlhčená a uvolněná půda je nezbytná pro růst květin. Kromě zalévání květinová rostlina dobře reaguje stříkání listy. Vytvoření pohodlných podmínek nezbytných pro novou květinu pomůže chovat na místě různé odrůdy růží.

Více informací naleznete ve videu.

Kategorie:Rostoucí | růže
Uživatelský avatar Egorr

Řezání obvykle nechávám ve slazené vodě, dokud se začnou objevovat kořeny, pak ho zasazím do květináče na pokojové rostliny a přikryji skleněnou nádobou. Dělám to na podzim, na jaře může být stonka transplantována do země spolu se zemí.

Avatar uživatele Lima

Růže je často obtížné zakořenit. Snažil jsem se zakořenit stonek zakoupené růže ve vnitřních podmínkách, nic se nestalo. V našich obchodech, v zahradních odděleních, jsou odřezky růží již prodávány s kořeny, které lze okamžitě vysadit v zemi.

Goshia avatar

Zkoušel jsem pěstovat růži z řízků. Pokud je vše provedeno správně, pak se většina řízků zakoření, ale ne všechny přežijí první zimu a mnohé zamrznou. Proto musíte odřezat řízky několika odrůd růží, protože jejich mrazuvzdornost se liší.