Jak pěstovat lískové ořechy z vlašských ořechů - jednoduché a účinné tipy

Ořechy mají velké množství živin, vitamínů a minerálů. Ořech je považován za jeden z nejužitečnějších, ale není s ním horší. lískový oříšek... Vlašské ořechy rostou téměř v každé zahradě, ale pěstování dalšího stromu s podobnými plody je poměrně pracný proces. Ale podle jednoduchých pravidel pro pěstování a péči můžete na svém webu pěstovat lískové ořechy a užívat si jeho plody.

Obsah:

Obecné informace o lískových oříšcích

Obecné informace o lískových oříšcích

Lískový oříšek Je vytrvalá rostlina, která roste jako keř. Jeho výška může dosáhnout 3-5 metrů, v závislosti na odrůdě, místě růstu a tvaru. Na jednom lískovém keři se tvoří jak mužské květenství, které lze vidět ve formě náušnic, tak ženské, které se vzhledem neliší od běžných pupenů.

V keřích stejné odrůdy samčí jehnědy kvetou brzy na jaře a kvetou během 1-2 týdnů. Ženské pupeny se otevírají spolu s listy, už když jehnědy úplně vybledly. Pokud tedy na místě vyroste jedna odrůda, nebude schopna se sama opylovat a strom bude sterilní. Zahradníci doporučují vysazovat vedle sebe 5-7 odrůd, které budou opylovány.

Ovoce lískových oříšků je malý zaoblený ořech s dřevěnou skořápkou a uvnitř nasládlým jádrem.

Lískový oříšek je nenáročná rostlina a často ho najdete v listnatých lesích ve volné přírodě. Péče nebude to těžké sledovat a lahodné ovoce přinese radost a chuťové potěšení celé rodině a hostům. Stránky dekorativně zdobí také keře lískových oříšků.

Péče

Péče

Při výběru místa výsadby keře lískových ořechů je třeba vzít v úvahu, že rostlina vyžaduje dobré sluneční světlo a teplo. Proto jsou vybrány jižní oblasti bez velkých stromů a struktur, které mohou během dne vytvářet stín. Půda by měla být úrodná, volná a dobře odvodněná. Místa s vysokou hladinou podzemní vody nejsou vhodná.

Lískový oříšek je rostlina milující vlhkost, ale netoleruje zamokření půdy.

To může vést k houbovým chorobám a hnilobě kořenů. Proto zalévání je nutné dávat pozor a doplňovat vodu podle potřeby a podle počasí. Poté se doporučuje uvolnit půdu kolem keře a mulčovat ji.

Top dressing lískové ořechy se musí provádět každý rok:

  • Komplex minerální hnojiva.
  • Doporučuje se také krmit rostlinu organickou hmotou alespoň jednou za 2 roky. K tomu můžete použít předem připravený kompost nebo humus.

K výsadbě sazenice je nutné připravit prohlubeň. Zahradníci doporučují postupovat následovně: v procesu kopání rozdělte zemi na různých úrovních, horní vrstvu samostatně, střední v opačném směru. Pokud je spodní část jílovitá, musí být zcela odstraněna a nahrazena úrodnější půdou. Velikost jámy musí být omyta nejméně 90 cm ve všech směrech. Ve spodní části je nutné vyložit horní vrstvu zeminy, která byla odstraněna během výkopu. To se děje tak, že tráva leží s kořeny vzhůru.Dobrá půda je smíchána s humusem, dřevěným popelem a minerálním komplexem hnojiva.

Výsledný substrát se vyhladí do jámy, na něj se umístí sazenice. Doporučuje se za přítomnosti holých kořenů je nejprve namočit v chatterboxu. Když je pouzdro nainstalováno, zbývající připravená půda se nalije na vrchol a dobře zhutní. Pokud má rostlina vlastní hliněnou kouli, měla by být instalována na úrovni země. Po výsadbě jsou lískové ořechy dobře napojeny a mulčování tráva, piliny, rašelina nebo kompost. To vám umožní udržet vlhkost po delší dobu a dodáte rostlině další výživu.

Prořezávání a tvarování keře

Prořezávání a tvarování keře

Pro dobrý vývoj rostliny, správnou tvorbu keřů a plodné plody je nutné provést preventivní a někdy omlazující prořezávání... Zesílení pouzdra by nemělo být povoleno, protože to může snížit množství vaječníků ořechů.

Během prořezávání jsou odstraněny staré a nemocné větve, stejně jako přebytečné výhonky.

Po skončení procesu by na jednom pouzdru mělo zůstat 6-7 silných kmenů, které jsou směrovány různými směry a jsou umístěny co nejdále od sebe. První prořezávání se doporučuje již ve 4. roce života rostliny.

Pěstování z vlašských ořechů

Pěstování z vlašských ořechů

Mnoho zahradníků ví, jak pěstovat lískový oříšek z ořechu, ale tuto metodu používají hlavně chovatelé. Důvodem je to, že výsledné rostliny v zásadě nikdy nezdědí mateřské vlastnosti, plody se mohou objevit až po 10 letech. V zásadě se takové sazenice používají při terénních úpravách lokality.

Tipy pro pěstování:

  • Propagovat lískové ořechy pomocí vlašský ořech jsou vybrány pouze dobře vyzrálé a nepoškozené plody.
  • Před setím jsou podrobeny stratifikace po dobu 5 měsíců. Chcete-li to provést, smíchejte s vybranými plody ve vlhkém písku a usněte v krabici, která je umístěna v suterénu nebo na jiném tmavém a chladném místě.
  • Teplota se udržuje v rozmezí 1–5 stupňů Celsia. Aby ořechy nehnily, musí se každý týden míchat, přičemž se odvede zkažený materiál a v případě potřeby se do písku přidá další vlhkost.
  • Připravené ořechy lze zasít na podzim a na jaře. Zároveň vykopejte a oplodněte místo, kde bude provedeno přistání.
  • Hloubka drážky na podzim je až 8 cm, na jaře to může být až 5 cm.
  • Péče o plodiny je stejná jako u keřů. Včas zalévání a kypření půdy, periodické krmení a izolace na zimu.
  • Po 1,5-2 letech lze malý lískový ořech přenést na trvalé místo růstu.

Kromě metody osiva lze keře rozmnožovat vegetativně, například vrstvením. K tomu je na jaře, když už jsou na větvích listy, vybrána dobře vyzrálá mladá větev. V blízkosti keře je vykopána 15 cm prohlubeň, ve které je střední část vybraného výhonku posílena držákem.

Při vegetativním rozmnožování začíná výsledný strom přinášet ovoce již ve 4. roce svého života, keř pěstovaný semennou metodou bude plodit pouze po dobu 7-8 let.

Horní část větve by měla vypadat z drážky a musí být připevněna k podpěře. Otvor s připojenou částí je pohřben se zemí smíchanou s humusem, dobře napojen a mulčován. Po 2-3 letech může být dceřiná rostlina oddělena od mateřského keře a přenesena na jiné místo.

Nemoci a škůdci

Nemoci a škůdci

Lískové ořechy jsou odolné vůči nemoci, ale při nesprávné péči, pravidelném zavlažování a podmáčení půdy mohou nastat problémy. Plísňové nemoci, které bude nutné ošetřit speciálními přípravky a současně vysušit půdu a odstranit poškozené části rostliny.

Vs. škůdci rostliny je nutné zpracovávat 2–3krát ročně, počínaje brzy na jaře a podle potřeby opakovat během sezóny.

aplikace

aplikace

Lískový oříšek - jedná se o ořech, což je 65% oleje, obsahuje také velké množství bílkovin a sacharidů. Plody se často používají v cukrářském průmyslu, celé i drcené. Lískové ořechy se přidávají do čokolády, tureckého medu, koláčů a mnoha dalších sladkostí. Olej z těchto ořechů má také mnoho pozitivních vlastností, má příjemnou vůni a nevysušuje.

Používá se ve vaření, kosmetologii a farmacii.

Má silné vlastnosti proti cholesterolu, je užitečný v surovém stavu, protože obsahuje nasycené aminokyseliny. Lískové ořechy se používají nejen při vaření a cukrovinkách. Kůra, listy a obal ořechů se používají jako léky. Mají protizánětlivé účinky, rozšiřují krevní cévy a používají se jako změkčovadla a povlaky.

Takový matice, stejně jako lískové ořechy, je jedním z nejvyhledávanějších produktů v této kategorii. Se správným přístupem k podnikání a pečlivou péčí o rostlinu můžete zbohatnout sklizeň na mém webu.

Více informací naleznete ve videu.