Nejlepší kontejnery pro sazenice - pomoc při výběru zahradníka

Pěstování zeleniny vždy začíná sazenice... Musíme obětovat krásu domácího interiéru a na parapety umístit všechny druhy kontejnerů. Nyní však existuje velký výběr nádob na sazenice, které nezkazí vzhled místností a oken. Jsou kompaktní a docela exoticky zapadají do interiéru.

Moderní kontejnery navíc splňují všechny požadavky na pěstování rostlin, jsou pohodlné, pohodlné a praktické při přepravě na osobní pozemek. Zbývá jen udělat správnou volbu a znát všechny nuance tohoto nebo toho typu kontejneru. Každý zahradník dá přednost malým a šikovným nádobám, které se po sezóně výsadby nemusí skladovat. Takové kontejnery jsou považovány za nejpraktičtější a nazývají se rašelinové tablety... Kromě nich existují i ​​jiné typy kontejnerů, neméně pohodlné a efektivní. Všechny tyto druhy budou popsány v tomto krátkém zahradnickém průvodci.

Obsah

Rašelinové tablety - vhodný „domov“ pro sazenice

Rašelinové tablety - vhodný „domov“ pro sazenice

Tento druh kontejneru pro sazenice získává stále větší důvěru zahradníků. Tablety jsou velmi pohodlné, protože zabírají málo místa na parapetu a vypadají velmi působivě. Semena v nich rychle klíčí, rostliny se cítí skvěle až do výsadby v zemi.

Popis rašelinových tablet:

 • Rašelinová tableta sestává z několika druhů rašeliny, lisované a impregnované růstovými stimulanty.
 • Kontejner vypadá jako malá tableta.
 • Je oblečen ve speciální „živé“ skořápce, která se rozkládá, když se dostane do země. Pamatujte, že složení tablety v půdě trvá dlouho, než se rozloží.
 • Rašelinový tabletový hrnec je pokryt speciální papírovou síťovinou impregnovanou fungicidy... V závislosti na typu tablety nemusí síťka chybět. Takové kontejnery jsou o něco levnější.
 • Složení samotné tablety se také liší, zejména v kyselosti rašeliny. Je připevněn k obalu tabletu. Při výběru kontejnerů proto buďte opatrní a kupte si přesně to, co potřebujete. Kyselost substrátu pro rajče se bude lišit než například u jehličnatých plodin. Index kyselosti najdete na každé tabletě, je uveden na obalu.
 • Každá nádoba musí být zabalena samostatně. Pokud se tablety prodávají hromadně, aniž byste specifikovali všechna počáteční data, pravděpodobně čelíte falešným. Při nákupu buďte opatrní.

Nádoba se velmi snadno používá. Tableta by měla být ponořena do malé nádoby a postupně naplněna teplou usazenou vodou. Začne bobtnat a stoupat. V nádobě je malá prohlubeň, do ní se zasadí semeno buď zakrytím zeminou, nebo ponecháním na povrchu, podle druhu rostliny.

Podle zahradníků odvádějí rašelinové tablety vynikající práci.

Semena přátelsky raší a rychle rostou.Existují však i smutné případy. Mnoho lidí kupuje falešné a vyplatí se za mrtvé sazenice. Faktem je, že pletivo těchto kontejnerů není vyrobeno z papíru, ale z jiného levného materiálu. Když se dostane do země, nerozloží se a nedovolí rostlině vyvinout se. Výsledkem je, že sazenice zemřou. V tomto ohledu buďte opatrní a nakupujte kontejnery pouze od důvěryhodných společností. Pamatujte, že každá tableta musí být zabalena a označena, musí být uvedeno složení a kyselost.

Se stejným složením se nádoby vyrábějí také ve formě šálků, kostek a jiných tvarů. Princip fungování je zde stejný. Nádoba je spolu s rostlinou zasazena do země, nádoba se rozkládá v půdě. Často se používají rašelinové poháry, tablety nebo kostky výběry... Je vhodné do nich zasadit již vypěstovanou sazenici.

Dřevěné boxy jsou dalším řešením pro výsadbu sazenic

Dřevěné boxy jsou dalším řešením pro výsadbu sazenic

Tento typ kontejneru pro sazenice známý všem po dlouhou dobu. Je to velmi pohodlné a lze jej rychle sestavit ze šrotu - zbytečné ořezávání desek nebo překližky. Dno nádoby je vyloženo fólií a vyplněno substrátem nezbytným pro sazenici.

Krása krabic spočívá v tom, že sám zahradník může měnit svou velikost v závislosti na umístění sazenic - okenní parapet nebo stůl. Snadné vybalení z krabice potápět se rostliny a znovu je vysaďte, například do rašelinových nádob, tablet nebo kostek.

Po použití je vhodné nádobu dobře vysušit na čerstvém vzduchu a až do příští sezóny ji odložit na tmavé a suché místo.

Mnoho zahradníků ošetřuje nádoby speciálními antibakteriálními mazivy na dřevo. Krabice tedy nebude sloužit žádnou sezónu. Někteří zahradníci dávají do krabic rašelinové hrnce a zakrývají je plastovým obalem. Je pro ně pohodlnější pěstovat sazenice. Můžete přemýšlet o mnoha možnostech použití dřevěné krabice, vždy to byla a bude nejdostupnější nádoba na sazenice.

Sazenice a jejich typy

Sazenice a jejich typy

Rašelinové kazety. Tento druh kontejnerů pro sazenice osloví ty, kteří mají osobní pozemek daleko od domova, sazenice musí být přepravovány v dopravě nebo autem. Často taková událost přináší spoustu problémů, chcete transportovat sazenice v pohodlných a lehkých kontejnerech. Jsou to kazety vyrobené z různých materiálů. Jedním z nejoblíbenějších typů kazet je rašelinová nádoba. Kazeta je platforma složená z mnoha malých rostlinných otvorů. Ve vzhledu je nádoba srovnávána s nádobou na vejce. Jeho pohodlí spočívá ve skutečnosti, že je velmi lehké a pojme velké množství sazenic. Je vhodné jej přepravovat.

Rašelinová kazeta „funguje“ stejně jako rašelinové šálky nebo tablety:

 • Substrát se nalije do nádoby a vysadí se jedno nebo dvě semena.
 • Je velmi důležité sledovat obsah vlhkosti v kazetě. Pamatujte, že přírodní materiál by neměl vyschnout, jinak rostlina rychle zemře.
 • Rašelina, lepenka a humus nedrží dobře vlhkost, proto byste měli semenáčky často zalévat nebo provádět stříkání hrnce, kazety nebo tablety. Ale nádoba by také neměla být nalita - objeví se hniloba, mladé výhonky mohou znovu zemřít.
 • Rašelinové kazety jsou velmi výhodné v tom, že se ve srovnání s plasty nerozbijí ani neprasknou. Mohou být zasazeny do rostliny bez poškození kořenový systém... Požadovaná buňka se jednoduše oddělí z kazety.

Plastové kazety. Kontejnery ve formě kazet jsou také vyrobeny z umělých materiálů. Nejspolehlivější jsou polystyren a polypropylen. První je považován za bezpečnější materiál pro oba sazenicea pro osobu. Má však také takovou nevýhodu jako křehkost. S takovou kazetou proto musíte opatrně a opatrně zacházet. Polypropylen je pružnější materiál a je vhodný také pro zahradnické účely. Takové potíže jako praskliny nebo praskliny se jim již nestanou.

Je vhodnější zakoupit nádobu z terakotového polypropylenu.

Kazety vyrobené z polyvinylchloridu (PVC) se nedoporučují používat, protože tento materiál má negativní vliv na člověka a rostliny. Použití kazet je jednoduché:

 • Nádoby jsou naplněny požadovaným substrátem.
 • V něm je zasazeno jedno nebo dvě semena.
 • Plastové kazety jsou také dobré, protože udržují vlhkost déle, což nelze říci o přírodním materiálu - rašelině, kartonu.
 • Rašelinové květináče nebo tablety by neměly být přesušené, v takovém případě sadba rychle zemře. V plastové nádobě se to nestane, materiál drží vodu lépe a déle.

Podle zahradníků by nejlepší možností byly plastové kazety vyrobené z polystyrenu. Jsou velmi pohodlné, snadno skladovatelné a přepravitelné na váš zahradní pozemek.

Plastové kelímky - oblíbené zahradníky

Plastové kelímky - oblíbené zahradníky

Další oblíbenou nádobou pro sazenice zahradníků jsou plastové kelímky. Lze je zakoupit v jakémkoli obchodě speciálně pro sazenice, stejně jako jednoduché, běžné poháry na pití. Na dně nádoby na sazenice jsou zpravidla již otvory pro vypouštění přebytečné vody. Pokud jde o jednoduché sklenice na pití, zahradníci si dělají vlastní.

Nádoby se používají pro ty druhy plodin, jejichž semena se snadno vysazují po jednom, například rajče... Materiál pro nádobu je často polypropylen. Je bezpečný pro rostliny i lidi. Kontejnery se snadno skladují a přepravují. Poháry jsou obvykle umístěny v dřevěných bednách a přepravovány na dvorek. Sazenice jsou opatrně protřepány spolu s hliněnou hrudkou a vysazeny na otevřeném terénu.

Plast dobře drží vlhkost, země se nelepí na stěny šálku, což vám umožňuje bez problémů protřepat substrát a přesadit rostlinu.

Potom se nádoby umyjí, osuší a odloží na tmavé místo až do příští sezóny. Každá plastová nádoba musí být pro dezinfekci ošetřena slabým roztokem manganistanu draselného. Přírodní materiály, pokud již nebyly zpracovány výrobcem, jsou vařeny v páře nebo ošetřeny fungicidy. Všechna tato opatření pomáhají dezinfikovat složení nádob a zabraňují vzniku černé nohy, k čemuž u sazenic často dochází.

Alternativy k zakoupeným kontejnerům

Alternativy k zakoupeným kontejnerům

Populární domácí nádoby na sazenice:

 • Na parapetech často vidíte hranaté krabice od mléka, kvašené pečené mléko a další mléčné výrobky. Jsou zasazeny dovnitř sazenice... Tato možnost je považována za nejoptimálnější, pokud není možné zakoupit speciální kontejner pro sazenice. Je však třeba připomenout, že v těchto šálcích by měly být vytvořeny otvory ve dně. V opačném případě mohou sazenice zemřít v důsledku výskytu hniloby kořenů, což se často stává při použití kartonů na mléko. Tato nádoba neumožňuje průchod vzduchu a zadržuje vodu po dlouhou dobu. Proto je nutné dělat díry.
 • Mnoho lidí vyrábí šálky z běžného plastu. Tato možnost není při přepravě na osobní pozemek příliš pohodlná. Proto se doporučuje pro ty, kteří žijí vedle zeleninové zahrady. Šálky jsou umístěny v dřevěné krabici, opřené o sebe tak, aby nespadly. Tato možnost je pohodlná, protože transplantace sazenice jsou snadné. Film je řezán nebo jednoduše položen bez poškození kořenového systému rostliny.
 • Mnoho zahradníků staví nádoby z lepenky nebo používá běžné sklenice.
 • Někdo pěstuje sazenice v plechovkách. Při výběru alternativy vždy zvažte pohodlí zařízení a jeho kompatibilitu s materiálem nádoby.
 • Je velmi snadné postavit kontejner vlastními rukama. Používají se různé materiály od novin po dřevo. Vše je omezeno pouze představivostí zahradníka.

Nádoby na sazenice se vybírají v závislosti na typu rostliny. To znamená, že musíte vzít v úvahu skutečnost, zda tam bude potápět se sazenice nebo ne.Pokud ne, šálky, pilulky nebo kostky budou stačit. Pokud je nutný sběr, zahradníci používají dřevěné bedny nebo obyčejné plastové nádoby a poté vysazují sazenice do samostatných šálků. Při výběru kontejneru zvažte všechny nuance a funkce uvedené v tomto krátkém zahradnickém materiálu. Hodně štěstí při pěstování sazenic!

Více informací naleznete ve videu.

Kategorie:Rostoucí | Sazenice