Užitečné tipy: jak správně pěstovat meloun ve skleníku

Rostoucí melouny ve skleníku je jedinou možnou cestou pro severní regiony a tento článek vám pomůže pochopit složitost tohoto procesu, od výběru odrůdy až po sklizeň.

Meloun patří k plodinám melounu, které produkují sladké a aromatické ovoce. Rostliny mají plíživé rozvětvené stonky. Velmi teplomilná kultura potřebuje dobré osvětlení a čerstvý vzduch. Dlouhé vegetační období a intolerance na chlad komplikují proces pěstování v oblastech se studeným podnebím. Melouny tam nemají čas dozrát. Na pomoc přicházejí skleníky, ve kterých se tyto melouny úspěšně rozvíjejí a poskytují chutnou úrodu.

Pěstovat melouny ve skleníku bude vyžadovat hodně práce, protože tato kultura je náročná na agrotechnické metody. Chráněná skleníková půda zároveň pomáhá udržovat hydrotermální podmínky vhodné pro melouny, což zvyšuje účinnost pěstování melounů.

Obsah:

Výběr melounové odrůdy pro skleník

Výběr melounové odrůdy pro skleník

Výhodou pěstování melounů ve skleníku je možnost získání celoroční sklizně. Pokud v místnosti není dostatek místa, mohou být melouny v létě vysazeny v nevytápěných sklenících.

Než budete pokračovat ve pěstování melounů ve skleníku, musíte se rozhodnout pro rozmanitost této kultury:

 • při stanovení odrůdy je třeba vzít v úvahu odolnost nepříznivých podmínek, dobu zrání, chuťové vlastnosti plodů a úroveň výnosu
 • nejvhodnějšími odrůdami pro skleníkové podmínky mohou být „Canari“, „Charente“, „Ozhen“, „Galia“ a slavná „Kolkhoznitsa“, která má ve vnitřních podmínkách bohatou sladkou chuť a mnoho ovoce
 • štěpy se doporučují pro středoasijské a jižní odrůdy, které zvyšují odolnost proti chladu
 • pro severnější regiony by měly být vybrány odrůdy s předčasným zráním: „Zolotistaya“, „Gribovskaya“, „Tobolinka“, „Skorospelka Sibirskaya“ a „Zolotinka“. Musí být zasazeny do sazenic, což zvyšuje produktivitu.

Příprava půdy a osiva

Příprava půdy a osiva

Meloun je velmi náročný na půdu a pro získání aromatických cukrových plodů musí být půda pro výsadbu předem připravena. Na podzim nebo na jaře je půda pro skleník oplodněna organická hnojivakterý zahrnuje kompost, humus nebo loňský hnůj (10 kg), superfosfát (40-50 g), draselné soli a dusičnany (každý 20-30 g). Při absenci organických látek je přípustné použít jakýkoli prášek do pečiva (jemný písek, hobliny, sláma), který může potlačit reprodukci fusariánů, nedokonalé formy, které představují zvláštní nebezpečí pro melouny a tykve.

Další možností pro skleníkovou půdní směs je nízko položená rašelina a jemný písek v poměru 3: 1, kde se přidá křída nebo dolomitová mouka (300 g) a minerální hnojivo nitrofosfát (40 g).

Optimální množství hnojení je 10 kg na 1 m2 půdy.

Pro dřívější sklizeň se melouny vysazují do sazenic:

 • Semena čerstvé a předem namočené v roztoku manganistanu draselného po dobu jedné hodiny a klíčit zabalením do vlhkého hadříku při teplotě 25 stupňů.
 • Doporučuje se pěstovat vylíhnutá semena v samostatných plastových kelímcích nebo rašelinových květináčích o průměru 8 cm.
 • Půdní směs pro semena by měla obsahovat půdu a humus v poměru 1: 3, 50-60 g fosforu, 20 g dusíku a draselných hnojiv.
 • Semenný materiál je zahrabán do země o 2–3 cm a pokrytý polyethylenem až do klíčení. Pro každý hrnec jsou dvě semínka.
 • Pro klíčení vyžadují semena teplotu nejméně 23 stupňů a 12-14 hodin osvětlení denně. Nedostatek denního světla je kompenzován zářivkou svítilna.
 • Jakmile se objeví první výhonky, je polyetylenový kryt odstraněn. Oslabená nuda odstraní, ale silná sazenice odejděte, dokud se neobjeví pár plnohodnotných listů.

Vlastnosti výsadby sazenic melounu

Vlastnosti výsadby sazenic melounu

Pro výsadbu sazenice otvory jsou připraveny předem podle schématu 40x40 nebo 45x45 cm, na jehož dno je položen humus nebo kompost (0,5-1 kg) a minerální hnojivo (15 g). Posypte nahoře vrstvou zeminy (20 mm) a rozlijte ji slabým roztokem manganu.

Před výsadbou jsou klíčky hojně rozlité a opatrně odstraněny z nádob na sazenice spolu s hrudkou půdy a umístěny do otvorů 4 klíčky, do středu je umístěna mělká nádoba s vodou, přidejte rostliny, znovu je posypte nechlazením vodu a posypte mulčováním z kalcinovaného písku.

Je důležité, aby sazenice vyčnívaly tři centimetry nad zem.

Aby se sazenice pomohly rychle přizpůsobit a zakořenit, doporučuje se umístit přes postel filmový kryt, který je napnutý na oblouky nebo připevněn ke kolíčkům. Odstraňuje se, když sazenice zakoření a rostou. Po objevení pátého letáku musíte rostliny sevřít a odstranit růstový bod, abyste vytvořili náhodné řasy, z nichž nejslabší jsou odříznuty. Při zalévání klíčků je třeba dbát na to, aby listy a výhonky byly suché.

Podmínky pěstování a péče o melouny ve skleníku

Podmínky pěstování melounů ve skleníku

Meloun je velmi teplomilná kultura, takže transplantace začnou vstupovat do skleníku poté, co se půda skleníku zahřeje na 15 stupňů hlubokou 10 cm. Teplota je 24-29 stupňů a během období zrání dezertní zeleniny se doporučuje denní teplota 29-40 stupňů.

Pro rovnoměrné osvětlení by měly být ve skleníku instalovány vertikální mřížky. Zároveň dojde k menšímu kontaktu řas s půdou, což sníží riziko plísňových a bakteriálních infekcí. V horní části každé řady, ve výšce 1,5–2 metry, jsou taženy dva dráty v intervalu 20 cm a řasy rostliny směřují k nim.

Během kvetoucí a tvorba vaječníků musí být vlhkost ve skleníku udržována na úrovni 70-80%, která musí být během období zrání ovoce snížena.

Regulace vlhkosti se provádí větráním (otevíráním nebo zavíráním větracích otvorů) a osvěžujícím zavlažováním. Netkaná textilie natažená pod střechou pomůže zabránit hromadění kondenzace, která pomůže udržet kapající a odpařující se vlhkost.

Zalévání sazenic melounu:

 • Ve skleníkových podmínkách nemá meloun možnost přijímat vlhkost ze srážek, proto je nutné provést zalévání rostliny.
 • Melouny snášejí dostatečně dobře vysychání půdy a nemají rádi podmáčení.
 • Před výskytem květů se doporučuje plodinu zavlažovat po vyschnutí ornice nebo s mírným vadnutím listů.
 • Během kvetoucí a tvorba vaječníků se požadavek na zavlažování zvyšuje 1,5-2krát.
 • Pro dozrávání plodů se objem vody sníží na 0,5 litru denně na keř.
 • Nadměrné zalévání povede k vodnatému ovoci a ztrátě chuti. Nejvyššího obsahu cukru a aroma se dosáhne za horkých podmínek s minimálním zaléváním.

Krmení melounů ve skleníku:

 • Včasné komplexní krmení (dusík + draslík + fosfor) má velký význam pro dobrou sklizeň.
 • První vrchní obvaz přivést po vytvoření primárního listu. Druhý - po jednom a půl až dvou týdnech od přesazení sazenic do skleníků.
 • U mladé rostliny se vrchní obvaz připraví smícháním dusičnanu amonného (1 g), superfosfátu (2 g) a chloridu draselného (1,5 g).
 • Můžete použít hotové komplexní směsi, které je třeba zředit vodou podle pokynů.
 • Během kvetení se sníží přísun dusíku, což podporuje růst zeleně, a u plodů to není nutné. Jednou za dva týdny se hnojiva obsahující draslík a fosfor aplikují zavlažovací vodou.

Podvazek a tvarování melounů ve skleníku

Podmínky pěstování melounů ve skleníku

Vázání sazenic na mřížoví začíná čtvrtý den po výsadbě. Provádí se v šachovnicovém vzoru (jedno pouzdro vede k jednomu drátu, druhé k druhému). Motouz je uvázán kolem prvního listu a zajištěn posuvným uzlem na drátu. Když vyroste, řasa musí být ovinuta kolem vlákna zleva doprava.

Skleníkové melouny jsou formovány do dvou proutí, které jsou upevněny na mříži a přebytečné výhonky jsou odstraněny. Boční stonky jsou sevřeny za čtvrtým listem nad zeleninou a hlavní řasa - v okamžiku, kdy drát dosáhne úrovně.

Pro získání dobré sklizně je na jednom bičíku maloplodých melounů ponecháno až šest vaječníků a až dva ve velkoplodých jsou zbývající plody odstraněny.

Po sklizni je možná tvorba sekundárních plodů, ale pravděpodobnost jejich úplného zrání je nízká. Doporučuje se umístit každé ovoce do nylonové síťoviny, která je připevněna na mřížoví, protože je těžká a může se při vlastní váze brzy zlomit. Pod melouny, které leží na zemi, položte překližku a desku, abyste zabránili hnilobě.

Ve skleníkových podmínkách je opylování květin obtížné, když kvetoucí všechny dveře a větrací otvory by měly být otevřeny, aby byl zajištěn přístup pro hmyz. Můžete je nalákat pomocí medonosných rostlin nebo postříkat podpěry skleníku sladkou vodou. Pokud hmyz nelétá kvůli špatnému počasí, musí být opylování provedeno ručně. Procedura se provádí mezi devátou a desátou ráno. Je nutné shromáždit otevřené mužské květenství a připojit tyčinky k stigmatu ženské květiny. K opylování jedné květiny navíc budete potřebovat několik samců.

Nemoci, škůdci a jejich prevence

Nemoci, škůdci a jejich prevence

Melouny rostoucí ve sklenících nejsou imunní nemoci a porážka škůdci, z nichž následující jsou běžné:

 • Místo je olivové. Na listí se objevují nepravidelné hnědé skvrny a na stoncích výhonků se objevují vředy. Na plodech se objevují olejové skvrny, které přecházejí do ulcerativního stádia a tvoří se nazelenalé spóry hub. Mezi postiženou a celou tkání se objeví tekutina rosolovité konzistence. Melouny ztrácejí svoji prezentaci a vaječníky umírají.
 • Padlí... Všechny části rostliny jsou pokryty froté bělavým květem. Když je forma zanedbána, rostlina odhodí listy a plody jsou ovlivněny.
 • Anthracnose. Listy jsou pokryty velkými nažloutlými skvrnami a na bičích a melounech jsou vředy s růžovou krustou. Když jsou kořeny poškozené, rostliny zemřou. Příčinou onemocnění může být nadměrná vlhkost.
 • Nejnebezpečnějším škůdcem jsou roztoči a mšicekteré se živí rostlinnou šťávou a v důsledku jejich životně důležité činnosti zaplétají listy a výhonky lepkavými pavučinami. S jejich invazí melounové keře umírají. Chemické látky se používají proti chorobám a škodlivému hmyzu podle pokynů.

Preventivní opatření jsou:

 • udržování čistoty skleníku a okolí
 • umístění u vstupu pilinové cesty impregnované složením soli, formalinu a bělidla
 • základna a čalounění skleníků jsou ošetřeny manganovým složením

Zralost skleníkových melounů je dána barvou slupky, reliéfem síťoviny, vůní a snadným oddělením od stonku. Průměrná doba zrání ovoce je 1–2 měsíce. Pokud melouny přeexponujete na řasy, mohou prasknout.Chuť buničiny přímo závisí na kvalitě zemědělské technologie a podmínkách prostředí.

Více informací naleznete ve videu:

Kategorie:Rostoucí | Meloun

Velmi dlouho jsem pěstoval melouny mimo skleník, ale když byly zralé, nebyly absolutně sladké a šťavnaté. O jejich výsadbě ve sklenících jsem ani nepomyslel, příští rok určitě tuto metodu vyzkouším! Budu velmi doufat v pozitivní výsledek.

Uživatelský avatar Egorr

Opravdu rád hraji s melouny, ale v létě to dělám venku. Ve skleníku je zřídka možné získat alespoň nějaký druh sklizně, zatímco je třeba vynaložit velké úsilí na vytvoření minimálních přijatelných podmínek.