Sazenice frigo - od výsadby po péči

Nové technologie neustále pronikají do všech sfér lidské činnosti, včetně zahradničení. Ne tak dávno jsme začali zmrazovat čerstvé ovoce na zimu. Ukázalo se však, že mrazák lze použít nejen pro skladování plodin. Můžete do ní také uložit sazenice. jahoda... Říká se tomu frigo.

Obsah:

Sazenice Frigo: popis

 popis

Sazenice Frigo vypadají odlišně od obvyklých prodejen. Nemá prakticky žádné listy. Před nasazením jsou odstraněny úložný prostor... V zimě staré jahodové listy skutečně zčernají a uschnou a mladí zůstanou pod sněhem zelené i v mrazech. Všichni zahradníci to vědí kdy transplantace U mladých rostlin v příliš horkém počasí musí být odstraněny všechny spodní listy, čímž se zmenší plocha odpařování.

Po vyhodnocení všech těchto skutečností a schopnosti moderních mrazniček udržovat konstantní teplotu a vlhkost vyvinuli vědci metodu pěstování jahoda ze sazenic frigo.

Sazenice frigo vypadají jako hnědý kořenový lalok a krk zdobený primitivními listy.

V závislosti na průměru tohoto límce jsou všechny sazenice frigo rozděleny do 4 tříd.

 • Třída B má nejtenčí krk, od 0,8 do 1,2 cm, jedná se o poměrně slabé rostliny, vhodné však pro další pěstování. Aby byl keř v létě silnější, jsou jeho stopky neustále odstraněny. Tyto rostliny se samozřejmě vysazují samostatně, aby bylo možné tento postup provádět pravidelně.
 • Třída A - trochu silnější. Tloušťka jejich krku je od 1,2 do 1,5 cm.Tato rostlina nemá více než dva poupata, takže počet bobulí na keři dosahuje 20. Z rostlin této třídy můžete sbírat maximální výnos 4 tuny bobule na hektar. Vzhledem k relativně vysokým nákladům na sazenice frigo a nutnosti použití hnojiva, znamená bojovat škůdci a nemoci, to není příliš ziskové.
 • Sazenice třídy A + s tloušťkou hrdla 1,5 až 1,8 cm mají 3 generativní pupeny. V souladu s tím budou na každém keři až 3 desítky bobulí. Výnos na hektar za rok výsadby dosahuje 10 tun.Sazenice této třídy jsou o něco dražší než předchozí. Ale vysoké zisky vám umožní získat zpět všechny náklady.
 • Pro ty, kteří chtějí získat maximální výnos a nešetřit při nákupu sazenic, je lepší vzít to třídy WB. U těchto rostlin průměr krku přesahuje 2,2 cm, takové sazenice se získávají zvláštním pěstováním zakořeněných rozet. Jsou vysazeny na novém místě a vytvářejí všechny podmínky pro jejich růst a vývoj. Počet stopek, které mají, dosahuje pěti a hmotnost bobulí z jednoho keře je 450 g. Hektarový výnos dosahuje 20 tun.

Výhody a nevýhody sazenic frigo

Výhody a nevýhody sazenic frigo

Výhody sazenic frigo:

 1. Sazenice Frigo ve všech ohledech předstihují obvyklé. Rostliny z ní pěstované mají více květních výhonků a listů. Jsou vyšší, jejich listy jsou širší.
 2. Výsadba sazenice v různých časech můžete sklízet celé léto jahoda... V tomto se frigo jahody liší od remontantních jahod, které po určité době po první dávají druhou úrodu. A mezi tím nejsou žádné bobule.
 3. Solidní kořenový systém a absence listů umožňuje rostlině rychle zakořenit.Vysoká teplota během zakořenění sazenic frigo nemá nepříznivý účinek na rostliny.
 4. Sazenice nemrznou v zimě na zahradě.
 5. Absence listů umožňuje kompaktní umístění sazenic. Výsledkem je, že zabírá málo místa jak v mrazáku, tak při přepravě rostlinného materiálu.

Nevýhody sazenic frigo:

 1. Náročný proces sklizně sazenic je činí nákladnými.
 2. Pro úložný prostor rostliny musí vytvořit zvláštní podmínky. Optimální teplota pro sazenice frigo je -1,5 ° C. Rozsah povolených teplot je od 0 do -2 stupňů. Když teplota klesne na -3 ° C, rostliny zemřou. Také při teplotách nad nulou začnou také po chvíli klíčit a stanou se nepoužitelnými.
 3. Vlhkost v skladovací komoře by měla být 90%.
 4. Hermetické skladovací obaly musí mít určitou tloušťku. Optimální 0,055 mm. Pokud je silnější, nebude oxid uhličitý schopen projít vakem a rostliny nebudou dýchat.
 5. Ve středních zeměpisných šířkách je pěstování sazenic frigo komplikováno skutečností, že během krátkého léta nemají rostliny čas dorůst do požadovaného stavu. Výsledkem je, že zásuvky musí být vykopány na konci podzimu za špatného počasí.

Navzdory těmto nevýhodám je pěstování sazenic frigo výnosným obchodem.

Příprava na zimu

Příprava na zimu

Při určování načasování sklizně sazenic frigo se nesmíme mýlit. Pokud je to provedeno příliš brzy, nezralé kořeny v zimě zmizí. Lepší pozdě, ale špatné povětrnostní podmínky mohou práci velmi ztížit.

Připravenost rozet na zimování je možné určit intuitivně „okem“ - kořeny se úplně roztaví.

Pouze špičky jsou stále bílé. Listy ztmavnou, změní barvu ze sytě zelené na tmavou, s malinovým odstínem. Vypadá to jako rostlina připravená na zimní skladování, silná, s rozvinutým kořenovým systémem, širokým hrdlem. Listy jsou velké, je tam několik rohů.

Všechny výhonky a listy jsou odstraněny. V blízkosti bodu růstu zůstávají pouze mladé listy. Kořeny jsou otřeseny z půdy, ale nejsou umyty nebo prořezány (to může vést k rozpadu). Sazenice jsou rozloženy podle odrůd, v závislosti na tloušťce krku. Rostliny každé odrůdy jsou rozloženy na hromádky se stejným počtem rostlin (50, 100) a umístěny do speciálně připravených pytlů. Optimální skladovatelnost za těchto podmínek je 9 měsíců. Může zůstat v komoře déle, až 3 roky, ale výtěžek těchto keřů prudce klesá.

Výsadba sazenic frigo

Výsadba sazenic frigo

Na jaře nebo na podzim připravují pozemek pro jahody. Solanaceae (brambory, rajčata, lilek). Po pěstování těchto plodin musí uplynout nejméně 3 roky. Nepoužívejte plochy na zahradě nebo ve stínu s vysokou vlhkostí.

Příprava půdy a výsadba sazenic:

 • Zvažte zásobování místa vodou pro glazura... Bude to zavlažovací systém nebo přívod vody ze studny. Přítomnost solí by však měla být omezena, a to až do 70 mg / l.
 • Odnést plevele... Pokud je jich spousta a jsou vytrvalé, můžete oblast ošetřit „Roundup“. Pokud budete používat černý mulčovací film, nemusíte provádět speciální opatření pro hubení plevele.
 • Oplodněte místo přidáním asi 100 tun hnoje na hektar. Můžete použít nitroammofosku (400 kg / ha). Půda se uvolňuje do hloubky 1 m.
 • Můžete vysazovat do předem vytvořených hřebenů. K výsadbě můžete použít zařízení dodávané se sazenicemi. Díky tomu je přistání rychlejší a lepší. Během výsadby by nemělo být povoleno zvětrávání a sušení kořenů. K tomu je výsadbový materiál pokryt vlhkým hadříkem. Zajistěte, aby se kořen neohýbal a nespadal dolů. Roh je umístěn v zemi až do poloviny.
 • Sazenice Frigo se vysazují ihned po rozmrazení nebo dešti. Půda musí být vlhká. Kořeny jsou narovnány, ústa jsou zasazena do díry, takže po pokropení je růstový bod venku. Zmáčkněte půdu kolem rostliny, aby v blízkosti kořenů nezůstaly žádné mezery.

Zalévejte pravidelně po dobu deseti dnů, abyste zabránili vysychání půdy kolem rostlin. Poté každých 5 dní přepnou na zavlažovací schéma. Pokud prší, není třeba zalévat. Můžete mulčovat půdu kolem rostlin. To udrží vlhkost uvnitř.

Každý zahradník si sám zvolí čas výsadby. To lze provést od začátku jara do poloviny června. Můžete vypočítat dobu výsadby tak, aby bobule dozrály v určitou dobu. Chcete-li to provést, musíte odečíst dva měsíce od očekávaného období plodnosti - od období do kvetoucí a zrání bobulí.

Tipy pro péči

Tipy pro péči

Péče spočívá v odstranění plevele, zalévání a krmení granulované komplexní hnojivo NPK. Poprvé se sem dostane po dešti nebo během něj jeden měsíc po výsadbě. Nedovolte hromadění velkého množství dusíku v půdě, aby nedošlo k nárůstu nemocí. Obvaz na list lze provádět po celou vegetační dobu.

V zimě bez sněhu jsou rostliny pokryty slámou nebo jinými materiály po ruce. Na jaře jsou uličky mulčovány slámou nebo černou fólií. Pomohou nejen udržet vlhkost, ale také pomohou bobulím zůstat čisté. Je dobré použít oba tyto materiály. Film udrží vlhkost. A sláma nedovolí přehřátí a zhoršení bobulí, které jsou v kontaktu s filmem. Voda, jak půda vysychá. Je obzvláště důležité zajistit rostlinám správné množství vlhkosti během období zrání plodů.

S rostlinami se zachází podle potřeby fungicidy a insekticidy.

Průmyslové jahody v Evropě se stále častěji pěstují ze sazenic frigo. Zejména v severských zemích, jako je Spojené království a Nizozemsko. Již 10 týdnů po výsadbě sazenic třídy A + frigo můžete sklízet asi 12 t / ha. Po 3 letech jsou rostliny zničeny, místo je zaseto zeleným hnojením. Po 3 letech můžete postup opakovat.

Více informací naleznete ve videu:

Kategorie:Rostoucí | Sazenice