Rajčata "Kumir": popis odrůdy a technologie jejího pěstování

Pro ty, kteří milují velkoplodé vysoce výnosné sklizně, stojí za zmínku taková odrůda rajčat jako "Kumir". Tento zábavný druh rajčat může přinést ovoce až do pozdního podzimu, zatímco ostatní již ovoce nepřinášejí. Zároveň se jedná o časně zralou odrůdu a již uprostřed léta se můžete potěšit zralou zeleninou.

Byl vyšlechtěn našimi krajany a je právem považován za osvědčený a spolehlivý druh rajčete. "Idol" lze pěstovat nejen ve sklenících, ale také na otevřeném poli. Co je to za odrůdu?

Obsah:

Výhody a nevýhody

Výhody a nevýhody

Určující standardní odrůda, jejíž hmotnost plodů může dosáhnout 400 g. Jedná se o vysokou rostlinu až do výšky 2 m, tvořící se ve 2-3 stoncích. Odolný vůči mnoha chorobám a škůdcům, včetně houbových infekcí.

Odkazuje na středně rané odrůdy, to znamená, že plody dozrávají během 100–110 dnů.

Při správné péči lze z jedné rostliny sklízet asi 5 kg rajčat. Samotné plody jsou kulaté, jejich slupka je tenká, mají dobrou chuť: šťavnatá, mají bohatou rajskou chuť. Rozděleny do 4–6 komor si dokonale zachovávají svůj vzhled a přenášejí transport.

Všestranný pro všechny typy vaření. Takže z nich můžete udělat:

 1. lahodné bohaté džusy, které nebudou vodnaté
 2. stočte do sklenic a rajčata se nerozpadnou
 3. dělat omáčky
 4. vitamínové saláty, ačkoli rajče „Kumir“ k salátu nepatří
 5. suché a zmrazené, protože zelenina neztrácí svou chuť ani při tepelném zpracování

Tato odrůda má zjevná pozitiva:

 • snadnost pěstování
 • velké velikosti ovoce
 • vysoká úroveň výnosu
 • dlouhodobé plodení
 • dobrá odolnost vůči různým chorobám a škůdcům

Existují však i nevýhody:

 1. ve fázi růstu je odrůda velmi rozmarná
 2. stonky jsou velmi slabé, takže je nutná podpora
 3. celé ovoce je nepravděpodobné kvůli jeho velké velikosti

Všichni zahradníci poznamenávají, že "Kumir" je vhodný a prospěšný v tom, že přináší ovoce téměř do mrazu. Na rozdíl od jiných odrůd také během vegetačního období neztrácí a nemění svou chuť.

Pěstování sazenic

Pěstování sazenic

Je dost těžké najít na regálech rajčata „Idol“. Proto můžete pěstovat odrůdu ve skleníku nebo venku. Nejprve musíte ze semen vytvořit sazenice. Výsev se obvykle provádí v polovině března. Před kultivací musí být odebrány vadné vzorky. Semena můžete namočit na 10 minut do osolené vody. Poté smažte vše, co zbylo plovoucí.

Chcete-li semena správně zasít, postupujte podle těchto pokynů:

 • Vezměte hrnec hluboký až 8 cm a naplňte jej až po okraj 3 cm navlhčenou půdou.
 • Půdu dobře zhutněte a v případě potřeby ji přidejte.
 • Naplňte nádobu semeny: 1 čtvereční. cm - 1 semeno.
 • Nahoře s pravidelnou půdou přes okraj hrnce a pěchovadlo.
 • Nádobu zakryjte čirým materiálem. Takže vytvoříte potřebné mikroklima s vlhkostí 80-90%.
 • Vezměte na teplé místo.Teplota v místnosti musí být minimálně 20 ° C.

Takže v horkém podnebí - více než 30 ° C, výhonky "Kumir" vypučí během 4-5 dnů. Při 25-27 ° C po dobu 6-8 dnů. Stojí za to pečlivě třídit klíčky. Rychlost zrání závisí jak na hloubce setí, tak na stavu samotných semen.

Jak se starat o sazenice?

Jak se starat o sazenice?

Nejsilnější a nejsilnější výhonky jsou ty, které vyrostly ve skupině. První a druhý jsou zřídka otužilí a lze je vyhodit. Pouze 30% z celé šarže je vysoce kvalitních.

Tipy pro péči:

 1. Zalévání... Po vyklíčení musí rajčata Kumir poskytnout klíčkům přístup na slunce a umístit je na parapet nebo jiné dobře osvětlené místo. Denní doba by měla být alespoň 16 hodin. Stejně důležité je udržovat sazenice v extrémních podmínkách vysoké vlhkosti. Doporučuje se držet výhonky pod sklem nebo plastem. Nenechte půdu vyschnout, a pokud půda rychle vyschne, musíte rostliny postříkat vodou z postřikovače. Po 10–15 dnech lze tuto ochranu odstranit. Poté, co je nutné zalévat sazenice v poměru k rychlosti růstu a množství osvětlení... Čím rychleji se výhonky protáhnou, tím více vlhkosti absorbují. Ale záliv rostliny je také nebezpečný - listy mohou vadnout a ztratit svou pružnost.
 2. Čerstvý vzduch. Čerstvý vzduch je stejně důležitý pro dobrý růst sazenic. Pokud je venku teplý bezvětrný den, můžete hrnce vytáhnout na balkon a nechat odrůdu zahřát. Měli byste být opatrní, pokud první den nebylo možné vyndat sazenice do vzduchu, pak "Idol" nevyvinul imunitu a bude ho muset postupně zvyknout na ulici.
 3. Hnojiva. Sazenice potřebují hnojení 2-3 týdny po klíčení. Ideální živiny - organický: z hnoje nebo trávy. V budoucnu musíte sazenice oplodnit každý týden.

Přesazování sazenic do země

Přesazování sazenic do země

Existuje několik fází výběry:

 • První se provádí, když se klíčky právě objevily a je třeba je rozložit do kontejnerů. V takovém případě byste je neměli sevřít ani jinak poškodit stále křehké kořeny.
 • Druhá se provádí za 2-3 týdny ve větších nádobách. Pro jednu rostlinu je dostatečná kapacita pro 1 litr, hrnce nebude kam umístit.
 • Třetí etapou je výsadba sazenic přímo do otevřeného terénu, skleníku nebo na balkon. Jakmile se objeví první květinové štětce a stane se to někde za 45-60 dní, můžete počkat týden a začít sbírat. Je důležité nepřeexponovat rajče v malých květináčích, jinak se odrůda nevyvíjí na požadovanou velikost a neposkytne očekávaný výnos. A pro „Idol“ je to významná ztráta!

Půdu pro pěstování lze připravit na podzim. K tomu je třeba oplodnit. kompost, vaječné skořápky a popel... Rajčata, na rozdíl od jiné zeleniny, dobře reagují na mírně zásaditou půdu.

Poznámka! Pokud se půda před výsadbou zahřeje, rajčata porostou rychleji.

Jelikož se jedná o určující rostlinu, musí být keř formován do dvou nebo tří stonků. Je důležité nezapomenout dát podpěry, protože větve odrůdy se rychle zlomí pod tíhou ovoce. Musí být instalovány před výsadbou sazenic a během tvorby stonků, pokud se setí. Rovnoměrně ve třech keřích na metr čtvereční. Bez podvazků a rekvizit vaše rostlina jednoduše nepřežije!

Správná péče o tuto odrůdu

Správná péče o tuto odrůdu

Jednou z nejdůležitějších podmínek pro růst "Kumir", jako každá jiná odrůda rajče, je tvorba keře. Sevření, tj. Sevření rostliny, je postup pro odstraňování nových nevlastních dětí, které přebírají všechny živiny z kořenů a nezpomalují vývoj stonků. Jejich odstranění pomůže rajčatům růst rychleji a nepřetíží výhonky.

Je důležité včas sledovat bod růstu. Můžete omylem sevřít keř a ztratit významnou část ovoce. V severních a středních zeměpisných šířkách se před každou čerstvou sadou doporučuje ořezávat listy na dně stonku. Několik listů stačí pro normální fotosyntézu.U tohoto pásu je lepší skrýt rajčata pod filmem nebo pěstovat ve skleníku.

Naopak pro jižní zeměpisné šířky se nedoporučuje tolik krájet rajčata, což povede k tomu, že se plody a samotná rostlina přehřívají a vysychají.

Po výsadbě musí být rostliny zality teplou vodou. Stonky vysazené v zemi v horkých dnech je třeba navlhčit večer, v chladných dnech - každé 2-3 dny. Je dobré okamžitě začít s krmením hnojivy s dusíkem a fosforem. Sazenice "Kumir" dobře reagují na minerály.

Škůdci a možné problémy během kultivace

Škůdci a možné problémy během kultivace

Při nedostatku draslíku nebo nepravidelném zalévání dochází k onemocnění, jako je například hniloba rajčat. Neexistuje způsob, jak se s tím vypořádat, můžete provádět pouze preventivní kurzy. Nejběžnější škůdce rajčatových odrůd "Kumir" - pozdní plíseň... Je to houba, která infikuje rostliny venku. Postupuje za chladného a deštivého počasí.

Phytophthora se projevuje následovně:

 • listy zhnědnou, spodní část je pokryta skvrnami
 • stonky zčernají
 • na rajčatech se tvoří černé skvrny

Plísně můžete odstranit pomocí fungicidů, jako je „Previkur“, “Topas" atd.

Jedním ze škodlivých hmyzu je bramborák bramborový. Je rozšířený v jižních oblastech a představuje pro něj velké nebezpečí rajče... Škůdce na zimu leze do země a ven s nástupem jara. Brouk jí listy a stonky rostlin a paralelně snáší vajíčka. Za méně než dvacet dní může škůdce zničit keř. Existuje několik způsobů, jak se s tím vypořádat: sebrat jej ručně nebo nastříkat chemikáliemi.

Jako preventivní opatření musíte často uvolnit zem. Zahradníkům se doporučuje pěstovat poblíž rostliny s pronikavým zápachem - česnek, měsíček, luštěniny. Mohou odradit bramborového bramboru Colorado. Je to poměrně snadný kultivar a při správné péči je zaručen vysoký výnos.

Více informací naleznete ve videu:

 

Kategorie:Zelenina | Rajče
Goshia avatar

Podle mého názoru je to vynikající odrůda rajčat. Pokud jde o jeho rozmary, během růstu je nutné včas postříkat keře fytosporinem, stejně jako vodu a správně hnojit. Nevím, jak rajčata dozrávají až do pozdního podzimu, protože aby byla červená, potřebujete sluneční světlo a světlo. V září obvykle máme hodně rajčat, ale dozrávají velmi pomalu.

Avatar Lera1

Odrůda je dobrá, ale velmi velká rajčata, vhodná pouze pro rajče nebo pro běžnou konzumaci, kdo si chce uchovat džemy z okurky, bude muset hledat jinou odrodu.