Jak správně pěstovat rajče Stan Leigh?

Velký rajčata neobvyklý tvar je hlavním rysem odrůdy Sten Lei. Navíc jsou tato rajčata velmi šťavnatá a lahodná. Odrůda má oproti ostatním rajčatům nesporné výhody, je vhodná k získávání rajčatové šťávy a vaření zeleninových pokrmů.

Obsah:

Popis a výhody odrůdy

Popis a výhody odrůdy

Odrůda rajčat Sten Lay pochází ze Spojených států. Vyznačuje se vysokým výnosem - při správné péči můžete z jedné rostliny získat až 4 kg ovoce. Výsledné plody jsou velké, váží až 800 g, mají zploštělý tvar - na rozdíl od obvyklých kulatých rajčat. Je patrné rozdělení na laloky.

Barva plodů je žlutooranžová, pokud je nakrájíte, bude viditelná dvoubarevná dužina (tato skupina odrůd se nazývá bicolors).

Tato odrůda patří neurčitý, tj. výška pouzdra není omezena a může dosáhnout 1,5-2m. Toho je dosaženo díky dalším výhonkům (nevlastním dětem), které se objevují na vrcholu keře, které pokračují v růstu hlavní rostliny. V době zrání je odrůda v polovině sezóny, tj. dozrává do 111-115 dnů od okamžiku zasazení do půdy.

Tato odrůda má vynikající chuť - je sladká a šťavnatá, vhodná k čerstvé konzumaci, k přípravě salátů. Můžete z něj také připravit šťávu - bude toho hodně a bude to vynikající. A pro moření a zeleninové polévky je lepší zvolit jinou odrůdu.

Výhody odrůdy Sten Lay:

  1. Relativně rychlé zrání (konec srpna - začátek září) umožňuje pěstovat rajčata před mrazem.
  2. V omezené míře je nutné krást.
  3. Lahodné velké ovoce.
  4. Vysoká produktivita.

Mezi nedostatky lze uvést termofilitu odrůdy - na jaře během výsadby ji mohou mrazy zničit, proto je vhodné ji zasadit do skleníku. Tato odrůda je také citlivá na podmínky zalévání - je třeba se o ni starat a velmi opatrně, pouze tehdy přinese ovoce.

Pěstování a péče o sazenice

Pěstování a péče o sazenice

Před zasetím sazenic musíte věnovat pozornost vhodné nádobě. Měly by to být speciální nádoby - kazety pro sazenice, šálky pro sazenice a další. Nádoba musí mít ve dně odtokový otvor - zajišťuje odtok vody a proudění vzduchu. Je nezbytně nutné dezinfikovat nádobu, protože semena jsou velmi náchylná k infekcím.

Pro setí je vhodný univerzální substrát ze skladu nebo samostatně připravená směs písku a rašeliny ve stejných částech.

Je umístěn v nádobě na sazenice, důkladně navlhčený. Množství půdy pro každé semeno je 1 kazeta na sazenice nebo 2 semena na plastový kelímek. Před zasetím se semena zahřívají po dobu 3-4 dnů, teplota by měla být 30-50 ° C, poté se namočí na půl hodiny do roztok manganistanu draselného... Po dokončení všech těchto manipulací jsou umístěny do země a pokryty tenkým plastovým obalem nebo vermikulitem (odstraní se po objevení prvních výhonků).

U sazenic jsou důležité teplotní podmínky.Poté, co sazenice zesílí (po dobu 3–4 dnů jejich života), by okolní teplota neměla být udržována na vyšším než +15 ° C, v noci je přípustný pokles na +10 ° C. To umožní sazenicím zatvrdnout zemřít po přesazení do otevřeného terénu. Pokud plánujete pěstovat ve skleníku, není nutné sazenice kalit. Musíte zalévat proudem z rozprašovače.

Sazenice se pěstují doma asi 20 až 30 dní, tj. asi čtvrtina doby zrání. Poté může být transplantován do otevřeného terénu nebo do skleníku. Je možné koupit již pěstované sazenice, ale mělo by to být provedeno pouze od důvěryhodných dodavatelů, kteří pěstují rajčata správně. Odrůda je poměrně vzácná a vyžaduje opatrné zacházení, aby se získaly přátelské výhonky.

Podmínky a pravidla pro přesazování sazenic do země

Podmínky a pravidla pro přesazování sazenic do země

Rostlina je přesazena do země až po ukončení jarních mrazů. Doba přesazování závisí na oblasti, kde se rajčata pěstují. Pro střední Rusko je to konec května, pro Sibiř - začátek června, v jižních oblastech je možné přistát v polovině května. Doporučuje se zasadit rostlinu do filmového přístřešku nebo skleníku, zejména pokud jde o oblasti s vrtošivým počasím.

Vlastnosti přistání:

  • Před výsadbou musíte připravit půdu - aplikovat hnojiva (organický, se může hodit kompost, hnůj nebo ptačí trusstejně jako fosfáty).
  • Pokud je půda kyselá, musí být ošetřena vápnem. Všechny tyto akce je třeba provést na podzim, aby bylo možné na jaře vysadit rajčata. Bezprostředně před výsadbou rajčat musíte vykopat půdu a aplikovat fosfátová, potašová a dusíkatá hnojiva.
  • Rajčata by měla být vysazena v řadách, vzdálenost mezi rostlinami je asi 30 cm. Navzdory skutečnosti, že keře Wall Lei nejsou rozvětvené a nezabírají mnoho místa, je důležité dodržet vzdálenost - množství zdrojů v půdě je omezená a plocha potřebná pro život rostliny také je.
  • Před výsadbou musíte připravit otvory v půdě a do každé z nich nalijte alespoň 1 litr vody.
  • U sazenic je nutné odříznout spodní listy a prohloubit je do půdy do středu stonku - tím bude stabilnější.
  • Pokud jsou zasazeny na otevřeném terénu, měli byste si vybrat jižní a jihozápadní část lokality, ve skleníku je povoleno ji vysadit na východní straně. Doporučuje se použít umělé osvětlení.

Jak se správně starat o rajčata?

Jak se správně starat o rajčata?

Aby byla rajčata zdravá a dobře rostla, je nutné pravidelně uvolňovat půdu. To by mělo být provedeno jednou za dva týdny, v extrémních případech můžete přestávku prodloužit na 3 týdny, ale ne déle. Dvakrát za sezónu potřebujete brambora rajčata - to je nezbytné pro tvorbu nových kořenů. Musí být napojeny každé 2-3 dny, takže byste měli nainstalovat automatické zavlažovánípokud není možné je zalévat ručně. Důležitým prvkem péče je hnojení minerálními hnojivy, které se musí aplikovat jednou za měsíc. V závislosti na vlastnostech půdy se načasování nezbytných manipulací může lišit.

Navzdory vysoké výšce keře je jeho stonek poměrně křehký, proto by měl být vázán na kůly nebo natažené lano.

Měli byste také dávat pozor na další výhonky - nevlastní děti. Měly by být odstraněny včas a ponechat pouze jednoho nevlastního syna nejblíže k vrcholu. To vám umožní získat dobrou sklizeň velkých rajčat.

Rajčata mohou trpět řadou chorob a škůdců, proto byste měli pečlivě sledovat jejich stav a při každé cestě do země zkontrolovat jejich stonky, listy, květy a plody, abyste včas zjistili chorobu. Je také důležité sledovat příznaky nedostatku určitých látek v půdě a ve vodě.

Při sklizni rajčat je důležité si uvědomit, že musíte sbírat ne jasně oranžové plody, ale hnědavě žluté. Poté se nechají zrát v teplé místnosti. Toto opatření zabrání znehodnocení a hnilobě čerstvě sklizených rajčat.

Možné narůstající problémy

Možné narůstající problémy

Mezi chorobami rajčat jsou nejčastější pozdní plíseň... Jedná se o plísňové onemocnění, které nejčastěji postihuje rostliny v srpnu před sklizní. Příznaky pozdní plísně jsou tmavé skvrny na listech a stoncích, které se rychle zvětšují. Na spodní straně listů se objevuje načechraný bílý povlak, což svědčí o plísňové povaze onemocnění. Rostlina se stává letargičtější, pomalu roste a ztrácí svou stabilitu, přestože je svázaná.

Toto onemocnění postihuje také plody - jsou pokryty tmavými skvrnami a rychle hnijí. Toto onemocnění se u sousedních rostlin projevuje nerovnoměrně a může nastat i po sklizni rajčat. Rajčata postižená pozdní plísní jsou nepoživatelná.

Používá se k léčbě fungicidy - fungicidní látky.

Existují další nemoci rajčat - horní hniloba, stolbur, pruh a další. Tyto nemoci mohou zabíjet rostliny a způsobit, že jejich plody nebudou jedlé. Škůdci rajčat - drátoví červi, muška, kopečky a další housenky a červy. K jejich řešení se používají pesticidy a insekticidy.

Více informací naleznete ve videu:

Kategorie:Zelenina | Rajče
Goshia avatar

Nikdy jsem neuvolnil půdu kolem rajčat a schoulil se k nim. Navíc je zalévám dvakrát týdně, aby se kořeny dobře formovaly. Nikdy jsem na zahradě neměl takovou rozmanitost. Pokusím se koupit semena příští rok, máme mírné podnebí a sazenice nezmrznou.