Zahradní a vnitřní hlíznaté rostliny: druhy a pěstování

Z hlíz se pěstují okrasné kvetoucí rostliny, které po odkvětu odumírají a nechávají v zemi živé dětské hlízy, které v zimním období vstupují do spícího období a při příznivých podmínkách klíčí. Mohou být ponechány v zemi nebo mohou být vykopány a uloženy až do dalšího vylodění. Některé hlízy rostlin lze jíst, například brambory a topinambur.

Obsah:

Hlízovité rostliny: popis

 popis

Hlízy (Tuber) jsou zkrácené výhonky rostlin s podpažními pupeny, které mají zaoblený tvar. Vyvíjejí se na konci podlouhlých procesů oddenku. Hlízy uchovávají spoustu živin, které rostliny používají k výživě v zimě nebo během sucha, aby získaly energii potřebnou k obnovení růstu v příští sezóně.

Hlízy jsou kmenové a kořenové, používají se k množení rostlin:

 • Kmenové hlízy se obvykle tvoří na subkotyledonálním koleni, které se nachází pod kotyledonovým uzlem. Často mají takové hlízy jeden nebo dva nadklíčené listy - rostlinné části v sazenicích mezi kotyledony s vyvinutým listem. Kmenové hlízy mají svislý směr klíčení a vejčitý tvar. Na zúženém konci je umístěno několik vegetativních pupenů.
 • Kořenové hlízy jsou vytvořeny po stranách mateřské rostliny a jsou umístěny mělce pod zemí. Mnoho z těchto hlíz žije tak dlouho, jak rostlina roste a vyvíjí se a poté odumírají. Ale hlízy některých rostlin, například begónie, mohou žít dlouho a dát život několika generacím rostlin.

Rozmanitost hlíznatých rostlin umožňuje pěstitelům pěstovat je jak na zahradě, tak doma.

Zahradní hlíznaté rostliny

Zahradní hlíznaté rostliny

Produkovat zahradní hlíznaté rostliny:

 • Sasanka (Sasanka) začíná kvést v březnu až dubnu, má ráda dobře osvětlená slunná nebo mírně zastíněná místa, oddělování hlíz dětí se provádí v létě. Hlíznaté sasanky jsou zastoupeny heřmánkovým a mákem podobným tvarem. První mají květy se žlutými středy a zúženými okvětními lístky. Nejběžnější je něžná sasanka, která dorůstá až 15 cm, její květy jsou podobné máku a jsou dvojité nebo jednoduché. Za nejoblíbenější sasanku ve tvaru máku se považuje koruna, jejíž výška dosahuje 30 cm.
 • Begónie (Begonia) vyžaduje každoroční opětovnou výsadbu a obnovu vyčerpané půdy, které se provádějí na jaře. V době výsadby je velmi důležité, aby hlízy rostliny již trochu vyklíčily. Hlízy Begonia nejsou jednoroční, jsou schopné oživit rostlinu několik let. Begónie obvykle kvetou dva měsíce po přesazení nebo výsadbě. Čím starší je rostlina, tím rychleji bude kvést. Rostlina každý rok pokládá pupeny stále níže. Begonia kvete v červnu a upřednostňuje mírně zastíněné oblasti a hojné zalévání, zejména za suchého počasí. K reprodukci se používají naklíčené hlízy.Nejoblíbenější jsou mnohokvěté begónie (vysoké 20 cm) a visící (až 60 cm). Tyto rostliny rostou stejně dobře v domácích i zahradních podmínkách.
 • Jiřiny při skladování hlíz vyžadujte zvláštní pozornost. Po odumření nadzemní části se stonky odříznou, aby se zachoval kořenový krček. Hlízy jsou vykopány, půda je omyta, tenké kořeny jsou odstraněny a vysušeny. Poté jsou uloženy. V zimě je třeba hlízy zkontrolovat, je třeba odstranit shnilé a zkažené vzorky. Úspěšné skladování hlíz dahlia závisí na době kopání, kterou je nejlepší provést po mrazu.
 • Crokosmia (Crokosmia) je schopna vyzdobit jakoukoli květinovou zahradu díky jasným slunečným a karmínovým barvám. Květ přichází v červenci až srpnu, dává přednost slunným a dobře osvětleným místům. Tyto vytrvalé hlízovité květy mají xiphoidní listy a oranžovožluté nálevkovité květy. Rostlina dorůstá až 60 cm a každý rok vytvoří několik malých hlíz. Při ročním pěstování transplantace nevyžadují, ale dávají přednost dobře osvětleným oblastem bez průvanu a vyžadují přístřeší na zimu. Nejlepší čas na chov je jaro. Reprodukce je možná semena, ale zároveň kvetení nastane za dva roky.
 • Corydalis (Corydalis) je vytrvalá rostlina kouřové rodiny. Rostlina je obvykle krátká a dosahuje výšky 10–30 cm. Corydalis má modrozelené listy, které na konci jara odumírají. Květy se shromažďují v cystovitých stopkách na vrcholcích stonků. Kvetení nastává v předvečer nebo po smrti listů v květnu - červnu. Po odkvětu tvoří plody, díky nimž se mohou množit samovýsevem. Corydalis dává přednost stínovaným oblastem.

Vnitřní hlíznaté rostliny

Gemantus

Nejoblíbenější vnitřní hlíznaté rostliny jsou:

 • Zrzavý (Zingiber) tvoří kuželovité květy, které se shromažďují v dlouhých květenstvích. Je nenáročný na péči a kvete každý rok. Jeho hlízy jsou navíc jedlé a mají léčivé vlastnosti. Zázvor preferuje teplé, světlé skvrny a pravidelné zalévání... Na podzim odchází do důchodu, což signalizuje zažloutlými listy. Rostlina se množí brzy na jaře dělením hlíz.
 • Pleione patří do rodiny orchideje... Formy od pěti do osmi stopek jemných odstínů - od bělavých a nažloutlých po růžové a lila. Kvetení různých druhů se vyskytuje na jaře a v létě. Zelené hlízy označují kvetení na jaře a načervenalé hlízy v létě. Rostlina odpočívá od podzimu do jara. Hlízy mají životnost nejvýše dva roky. Pleion dobře roste v mírně kyselých jílovito-rašelinových půdách, které musí být neustále vlhké. Během období nečinnosti je však zavlažování zastaveno.
 • Hemantus (Haemanthus) z čeledi amaryllis. Název květu se překládá jako „krevní květ“. Nicméně, to je populárně nazýváno "jazykem tchýně" kvůli podlouhlým masitým listům. Za nejkrásnější druhy se považuje hemantus s krvavě červenými a bílými květy. Krásné velké sférické květy se objevují dříve než listy - v dubnu až květnu. K tomu však musí být květina udržována v suché půdě při teplotě 10 stupňů po dobu dvou měsíců (od října do listopadu). Rostlina by měla být rozmnožována a přesazována na konci zimy. Zalévání je nutné mírné a po vytvoření listů - bohaté. Během vývojového období je třeba hemantus krmit tekutými hnojivy jednou týdně.

Jak hlíznaté jsou zasazeny

Jak hlíznaté jsou zasazeny

Před výsadbou hlíznatých rostlin byste měli studovat jejich vlastnosti. Některé druhy by měly být vysazeny na podzim, zatímco jiné by měly být vysazeny na jaře. Jarní rostliny se vysazují na podzim před mrazem. Před nástupem chladného počasí by hlízy měly mít čas zakořenit, ale ne růst. Během mrazů rostliny vstupují do spícího období a probouzejí se s příchodem jara.

Většina hlíz může být ponechána zimovat v zemi a ty, které kvetou v létě, netolerují mráz a musí být vykopány a uloženy v chladné místnosti. Tyto hlízy se vysazují na jaře s nástupem stabilních teplých teplot (begónie, sasanka, jiřina).

Při nákupu hlíz byste měli věnovat pozornost jejich vzhledu - na hlízách by neměly být žádné skvrny, které by naznačovaly infekci chorobami.

Kořeny musí být zdravé a silné a samotná hlíza musí být korunována malým výhonkem, který naznačuje, že rostlina je životaschopná. Před zasazením hlízovité sadby by měl být ošetřen v manganovém roztoku pro dezinfekce a chráněn před chorobami a škůdci.

Vlastnosti půdy:

 • Hlavní věc, kterou si musíte pamatovat, je, že hlíznaté rostliny netolerují kyselou půdu, pro ně je ideální mírně zásaditá. Pokud je půda na místě kyselá, pak by se během její přípravy mělo přidat vápno nebo popel.
 • Půda by také neměla být podmáčená. Na místě by po dešti nemělo dojít ke stagnaci vody, jinak by hlízy byly zasaženy hnilobou.
 • Půda by měla být mírně zředěna pískem, aby byla zajištěna propustnost vlhkosti a okysličení.
 • Hnojiva musí být aplikována před výsadbou, pokládat vysoce kvalitní organický v jamce pro výsadbu a nezapomeňte posypat malou vrstvou písku, stejně jako samotné hlízy, aby se na ně půda nelepila a nezpůsobila hnilobu.
 • Je také nutné zajistit dobrý odtok.

Tipy pro péči

Vlastnosti péče o hlíznaté rostliny

Všechny druhy hlíznatých rostlin jsou v péči docela nenáročné. Vše, co potřebují, je:

 1. Osvětlení a teplota. Hlízovité rostliny mají nejčastěji rádi bohaté osvětlení, kde se aktivně rozvíjejí a kvetou rychleji. Částečný odstín je vhodný i pro tyto květiny, ale kvetení nastává o něco později. Osvětlení by mělo být bohaté, ale bez vystavení přímému slunečnímu záření, které může zkrátit dobu květu a zhoršit dekorativní účinek rostlin.
 2. Pohodlná teplota vzduchu pro normální vývoj rostlin během vegetačního období je nejméně deset stupňů Celsia. Po dobu odpočinku by však teplota měla být blízká nule, ale ne mínus.
 3. Zavlažování a vlhkost vzduchu. Gramotný zalévání - záruka aktivního vývoje a svěžího květu hlíznatých rostlin. Nedostatek vlhkosti může vést k matnému zabarvení květů ak uvolnění listů a pupenů. V horkém počasí se doporučuje zalévat brzy ráno, aby se zabránilo zvlnění listů, aby se pod sluncem netvořily popáleniny. Rostliny také nestojí za to nalévat - to může vést k výskytu hniloby a plísní. Aby rostlina dodala potřebnou vlhkost, měla by sprej v ranních a večerních hodinách. V tomto případě by voda neměla být studená, jinak dojde k prudkému poklesu teploty, který povede ke smrti rostliny.
 4. Top dressing. Je zakázáno aplikovat čerstvý hnůj, zejména kravský, přímo pod hlízu. Pro zvýšení odolnosti rostlin a zajištění jejich výživy je nutné mladé rostliny krmit tekutým komplexem hnojiva s nízkým obsahem dusíku. To bude stimulovat růst a vývoj výhonků a listů a také urychlí tvorbu pupenů.

Možné narůstající problémy

Možné narůstající problémy

Aby hlíznaté rostliny potěšily svým vzhledem, musí se o ně řádně starat. Nesprávná péče může vést k:

 • šedá hniloba a padlí ovlivňuje hlíznaté rostliny s nadměrnou vlhkostí
 • s nedostatkem živin v půdě se rostliny natahují a ztenčují a květiny ztrácejí sytost barev
 • pokud je zalévání nadměrné, pak jsou hlízy napadeny plísněmi, hnilobou a houbami nemoci
 • s nedostatkem světla rostliny zpomalují růst, jejich listy zbarvují žlutě
 • na suchém vzduchu, listy zvlněné a suché

Hlíznaté rostliny si získaly přízeň pěstitelů květin díky své dekorativní a nenáročné péči.Mnoho druhů nevyžaduje každoroční opětovnou výsadbu a přináší odrůdu květinová zahrada nebo ozdobit parapet. Dodržováním jednoduchých pravidel můžete dosáhnout nebývalého úspěchu a rozmanitost druhů umožňuje výběr a fantazii.

Více informací naleznete ve videu:

Kategorie:Rostoucí | Rostliny
Avatar Lera1

Z nějakého důvodu je to pro mě se zahradními květinami těžší než s vnitřními, čas od času onemocní a také je musím hodně hnojit. Ale s místnostmi je vše mnohem jednodušší, téměř něco není v pořádku, pak to znovu zvážím v nové zemi.

Avatar uživatele Lima

Z hlíznatých rostlin mám doma jen kapradinu. Snadno se množí hlízou - vykopali a zasadili tento „brambor“ do jiného květináče, rychle vyklíčí, není náladový.