Produktivita rajčat ve skleníku - odrůdy a nejlepší tipy pro pěstování

Mnoho zkušených zahradníků se rozhodlo pěstovat rajčata ve skleníku. Rajčata jsou termofilní, takže rostou lépe ve sklenících a poskytují vyšší výnos. Velká úspěšnost závisí na zvolené odrůdě. Každý zahradník je obeznámen se situací, kdy není možné sklízet dobrou sklizeň, a to navzdory vynikající péči a hnojení. To je způsobeno nesprávně vybranými odrůdami rajčat.

Obsah:

Které odrůdy rajčat jsou vhodné do skleníků?

Které odrůdy rajčat jsou vhodné do skleníků?

Výnos rajčat ve skleníku závisí na mnoha faktorech, například na správném péčeosvětlení zalévání... Nejprve byste si měli dát za úkol, čeho přesně chce zahradník z rajčat dosáhnout: malé ovoce na konzervování, sladké a velké ovoce na jídlo, nebo jen velké množství plodin na prodej. Podmínky ve skleníku jsou pohodlnější, ale kvůli zvýšené vlhkosti je pravděpodobnost různých nemoci a infekce.

Proto stojí za výběr pouze hybridních odrůd - jsou nejodolnější a nejodolnější vůči škůdcům a chorobám.

Odrůdy rajčat pro skleníky:

 1. Pro konzervování a pěstování ve skleníku jsou odrůdy „Banana Legs“ a „Pink Raisins“ perfektní. "Banánové nohy" jsou malé a vypadají velmi dobře v plechovkách, jsou jasně žluté a podlouhlé. Odrůda není dostatečně aromatická pro konzumaci v čerstvém stavu, ale je ideální pro konzervování. „Růžové rozinky“ jsou známé pro svůj vysoký výnos. Jedná se o malá a sladká rajčata, jsou vhodná jak pro konzervování, tak pro čerstvou konzumaci.
 2. Mezi různými odrůdami si můžete vybrat časné zrání, časné zrání a rovnoměrné velmi zralé... Mezi druhé patří „Joy of Summer“, „Junior“ a „Bear in the North“. Rajčata se zajímavým názvem „Medvěd na severu“ dozrávají velmi brzy. Doba zrání trvá asi 100 dní. Mají kulaté červené plody, ne příliš velké, sladké. Vhodné jak na konzervování, tak na saláty. „Junior“ dospívá ještě dříve, za 80–85 dní. Tato rajčata rostou dobře ve sklenících i venku. Plody jsou jasně červené, kulaté, středně velké, sladké. Rajčata jsou odolná vůči škůdcům. S náležitou péčí lze z jednoho keře sklízet až 2 kg ovoce.
 3. Odrůdy se liší chutí, velikostí a rovnoměrnou barvou. Volitelně si můžete vybrat červená, žlutá, zelená, růžová a dokonce i vzácná černá rajčata zvaná „Black Cherry“. Před nákupem si pečlivě přečtěte popis rajčat a jejich vlastnosti semínko.

Vlastnosti pěstování ve skleníku

Vlastnosti pěstování ve skleníku

Abyste dosáhli vysokých výnosů, potřebujete znát vlastnosti skleníkových pěstování rajčat:

 • Skleník pomáhá zvyšovat vlhkost vzduchu. To je špatné pro rajčata, ale dobré pro okurky. Proto se nedoporučuje pěstovat je společně ve stejném skleníku.
 • Během dne se může vzduch ve skleníku přehřát, proto se doporučuje jej větrat a v létě úplně otevřít. Větrání bude také chránit před nadměrnou vlhkostí, která vede k hnilobě a dalším chorobám.
 • Lze zasadit semena ve skleníku přímo do země, pokud se dostatečně zahřeje. Ale pro zvýšení výnosů je lepší růst sazenice doma a poté transplantovat. Nenechávejte sazenice doma déle než 50-60 dní. Začne z nového místa růst a zakořenit horší.
 • Rostlina sazenice je to nutné pouze v zahřáté půdě. Teplota vzduchu by měla být nejméně 8 stupňů v noci a 20 - během dne a teplota půdy by měla být nejméně 15 stupňů. Musíte měřit teplotu půdy v hloubce 15 cm. Připravte skleník předem, aby se půda začala zahřívat.
 • Během kvetení rajče teplota ve skleníku by neměla být vyšší než 35 stupňů a nižší než 12, jinak nedojde k opylování a vy zůstanete bez úrody.
 • Skleník nelze uchovávat stále na stejném místě. Půda je místem, kde se infekce hromadí. Aby byla sklizeň vysoká, zasaďte ji rajče lepší ne různá místa ročně. Rostou dobře poté okurky, luštěniny, Luke... Ale po noční noci je lepší rajčata několik let nesázet (brambor, pepř, lilek).
 • Před výsadbou rajčat ve skleníku musí být půda připravena. Zkontrolujte kvalitu půdy a přidejte hnojiva, která v ní chybí. Poté je půda navlhčena teplou vodou a několik dní pokryta fólií. Příprava půdy je dokončena. Nyní musíte udělat díry, navlhčit je roztokem manganistanu draselného a sazenic rostlin.
 • Pokud již byly sazenice vysazeny a teplota vzduchu náhle prudce poklesla, budete muset přijít na to, jak uměle udržovat požadovanou teplotu ve skleníku. Jinak může dojít ke ztrátě sklizně. Rajčata netolerují mráz. Za tímto účelem můžete skleník zakrýt další vrstvou filmu. Vzdálenost mezi vrstvami měla být asi 3 cm.
 • Nezasazujte rajčata příliš silně do skleníku, potřebují prostor. Pokud ji často zasadíte, nedosáhnete vysokého výnosu. Mezi pouzdry by měla být vzdálenost 25 cm a mezi řádky alespoň 30 cm.

Metody pro zvýšení výtěžnosti rajčat

Metody pro zvýšení výtěžnosti rajčat

Dosáhnout skvěle sklizeň, zahradníci používají některé triky. Snadno sledovatelné tipy vám pomohou výrazně zvýšit počet plodů. Když rajčata začnou kvést, musí být postříkána slabým roztokem boritého alkoholu. To pomůže dát ovoce a také zlepšit jeho chuť. Tímto jednoduchým způsobem můžete zvýšit výnos až o 20%.

Pro rostliny je velmi obtížné opylovat bez větru a hmyzu - každých několik dní protřepejte květinami, zalijte vodou a po 2 hodinách film mírně otevřete.

Rajčata musí být zabita. Pokud se na stonku dole objeví pupínky, je čas zahájit proceduru. Druhé hilling by mělo nastat, když se stonek níže stane modravým. To pomůže posílit kořenový systém, což znamená, že bude více sklizně.

Mulčování pomůže zvýšit výnosy o 20–30%. Chcete-li to provést, pokryjte půdu vrstvou slámy, sena, jehličí nebo listů pro nejlepší ochranu. Kupodivu rajčata milují své vlastní vrcholy loňského roku. Pokud se rozdrtí a přidá do půdy, budou rostliny silnější a silnější.

Odstraňte přebytečné výhonky, aby na ně rostlina neplýtvala energií, pak k plodům bude proudit více živin.

Chcete-li zabránit zpětnému růstu výhonků, neřízněte je úplně, ale ponechejte malý pařez. Když začíná období plodení, musíte odstranit spodní listy. Tímto způsobem získají plody větší sílu. Spodní listy jsou navíc v kontaktu s půdou a mohou způsobit infekci. V suchém teplém počasí musíte odříznout 1-2 spodní listy. Je lepší to udělat ráno, aby se rány zahojily v době horkého dne.

Musíte hnojit nejen půdu. Zelená část rajčat také miluje krmení. Proto se jednou týdně doporučuje rostliny postříkat roztokem stopových prvků. Děje se to večer bez větru. Během období plodení je to obzvláště důležité krmit rajčata. Popel nebo droždí lze přidat do půdy.

Příprava rajčat na výsadbu ve skleníku

Příprava rajčat na výsadbu ve skleníku

Pro bohatou sklizeň nestačí pečovat o již vysazené rostliny:

 1. Musíte začít od samého začátku - ze semen. Čím silnější to bude sazenice, tím více ovoce poroste.
 2. Nejprve musíte vybrat silný a velký semena vizuálně, a poté je namočte do slané vody, abyste vyprázdnili prázdné. Ty, které se vznášejí, musí být odstraněny a zbytek musí být vysušen.
 3. Vybraná semena lze namočit do slabého roztoku manganistanu draselného, ​​aby se zabila infekce, pokud existuje. Doporučuje se to udělat i se zakoupenými semeny.
 4. Pokud jsou semena namočena na 8 hodin do roztoku dřevěného popela a poté vysušena, bude výtěžek vyšší.
 5. Aby semena zesílila, je třeba je kalit. Kalení spočívá v teplotních změnách. Teploty by měly být nízké až střední, ale ne vysoké. Vložte suchá semena do sáčku z přírodního plátna a nechejte 12 hodin při pokojové teplotě. Poté přeneste sáček na horní polici chladničky, kde teplota není tak nízká, a nechte ji tam 12 hodin. Tímto způsobem přesuňte semena ze studeného do teplého po dobu dvou týdnů. Poté by semena měla vyklíčit.
 6. Setí semínko vyrobeno 2 měsíce před přesazením do skleníku. Je třeba dbát na to, aby sazenice nevyrostly.
 7. Semena se vysévají v mělké hloubce ve vzdálenosti 1 cm od sebe. Po asi 3–5 dnech by se klíčky měly líhnout, pokud byla semena připravena správně.

Aby byly sazenice silné a dobře zakořenily, jakmile se objeví první výhonky, umístěte krabice na světlé, ale chladné místo, kde teplota není vyšší než 15 stupňů.

V budoucnu vyžadují sazenice standardní péči: uvolnění, pravidelné zavlažování jednou týdně, větrání.

Dva týdny poté, co se klíčky objeví, je třeba je zasadit do jednotlivých nádob. To se provádí, když se objeví první dva pravé listy. Při opětovné výsadbě je třeba špatně vyvinuté sazenice okamžitě odstranit. Po přesazení neukládejte sazenice na slunné místo. Je lepší nechat krabice na chvíli ve stínu. Po týdnu můžete změnit jejich osvětlený parapet.

První krmení hnojiva lze vyrábět jeden měsíc po výsadbě. To lze také provést bezprostředně před výsadbou ve skleníku. Nesázejte sazenice do skleníku příliš brzy, abyste dosáhli časné sklizně. Rajčata milují teplo. Vysazené rostliny zemřou příliš brzy. Chcete-li sklízet brzy, zasaďte sazenice s prvními pupeny. Nekvetoucí rajčata zasazená ve skleníku brzy nepřinese ovoce. Dodržování doporučení zvýší výnos a zajistí vynikající výsledek.

Více informací naleznete ve videu.

Kategorie:Zelenina | Rajče
Goshia avatar

Podle mého názoru se rychle rostoucí odrůdy lépe hodí pro pěstování ve skleníku. Proto musíte vzít odrůdy "Junior" a "Bear in the North". Zasazením jejich sazenic do skleníku můžete rajčata získat již na začátku léta.