Pěstování růže ze semen: pravidla pro přípravu a výsadbu semen

Rostoucí růže ze semen je namáhavá a namáhavá práce, ale přesto má nepopiratelnou výhodu: zaručeně získáte dobré semeno přesně té odrůdy, kterou chcete pěstovat.

Obsah:

Výhody a nevýhody kultivační metody

Výhody a nevýhody kultivační metody

Pěstování růží ze semen má své výhody i nevýhody. Plus pěstování růže ze semene je vysoká rychlost klíčení při velkém setí semínko... Proto je možné získat spoustu sazenic. Růžepěstované ze semen se vyznačují dobrou vitalitou ai když jsou keře poškozené mrazem, rychle se vzpamatují díky silným kořenový systém.

Tato metoda je vhodná pro pěstování miniaturních růží: s jarním výsevem můžete již v prvním létě získat plnohodnotné kvetoucí rostliny.

Ale ne všechny druhy růží lze pěstovat ze semen, ale pouze ty, které produkují dobrá plnohodnotná semena. Pouze u takových druhů rostou květiny ze semen, která mají všechny vlastnosti mateřské rostliny. Proto se hybridní odrůdy nedoporučují pěstovat ze samostatně získaných semen. Když se pěstují z nehybridních semen růží, rostliny postupně získávají vlastnosti divokých druhů. Pěstování růže ze semen trvá poměrně dlouhou dobu.

Ze semen lze poměrně úspěšně pěstovat následující druhy růží:

Semena, příprava půdy a data výsadby

Semena, příprava půdy a data výsadby

Pokud si chcete vyzkoušet pěstovat růži ze svých semen, musíte je nejdříve správně extrahovat z ovoce, než je koupit v obchodě. Semena růže se sklízejí koncem června - začátkem srpna, kdy plody zčervenají. Je překvapivé, že semena nezralých plodů mají ty nejlepší vlastnosti.

Je důležité si uvědomit, že malé rostliny často rostou ze zakoupených semen. Proto, pokud je to možné, je lepší si semena pořídit sami.

Postup extrakce semen:

 • Sbírejte ovoce (shnilá nebo suchá semena nejsou vhodná ke sklizni).
 • Ostrým nožem nakrájejte každé ovoce na poloviny.
 • Opatrně odstraňte semena (mohou mít různý tvar).
 • Odloupněte je.
 • Opláchněte v roztoku peroxidu vodíku po dobu 15-20 minut.

Semena mohou být zasazena do země na podzim, na jaře nebo vysazena sazenice na konci zimy v kapacitě domu. Semena zasazená do půdy na podzim jsou přirozeně ponořená stratifikace... Při výsadbě semen na jaře jsou uměle rozvrstveny:

 • Navlhčete dva kusy gázy nebo vaty roztokem peroxidu vodíku.
 • Umístěte do malé nádoby.
 • Položte semínka na jeden kus gázy a přikryjte druhým.
 • Nádoby pevně zakryjte.
 • Vložte do chladničky (oddělení na zeleninu) nebo na jakékoli chladné místo s teplotou minus 5 stupňů.
 • Pravidelně větrejte a kontrolujte přítomnost plísní.
 • Vyměňte plesnivá semena nebo je nechejte v roztoku peroxidu vodíku.
 • V případě potřeby navlhčete.
 • Doba stratifikace je 60 dní.

Po klíčení (po 2 měsících nebo dříve) se semena okamžitě zasejí do připravené půdy v rašelinových květináčích, nádobách na sazenice nebo rašelinové tablety... Semena jsou lehce vtlačena do půdy a pokryta tenkou vrstvou písku. Půda pro setí by měla být písčitá a rašelinová. Po vzejití sazenic lehce mulčujte půdu vrstvou perlitu, což pomůže chránit jemné výhonky před černou nohou.

Nejlepší teplota pro klíčení semen je asi 18 stupňů.

Pro klíčky je důležité zajistit přístup ke světlu po dobu 10 hodin denně. Zalévání by mělo být mírné, protože půda vysychá. Přímé sluneční světlo je pro růžové klíčky vysoce nežádoucí, proto je nutné je zastínit.

Sazenice růží se vysazují na otevřeném terénu na konci dubna nebo v květnu. Sazenice získané ze semen se nedoporučují vysazovat na podzim, protože špatně snášejí mráz. Půda by měla být lehká, úrodná, písčitě jílovitá. Těžké půdy jsou vylepšeny humusem, rašelinou, hrubým pískem a kompostem. Kyselé půdy - hašené vápno, dolomitová mouka nebo křída.

Před přistání půda je vykopána do hloubky asi 40 centimetrů. Chcete-li zlepšit kvalitu půdy na 1 metr čtvereční, můžete přidat:

 • Organické hnojivo - 300 g
 • Síran draselný - 40 g
 • Superfosfát - 50 g
 • Rozpadlý hnůj - až 10 kg
 • Hnojivo pro kvetoucí rostliny - 40 gr.

Pravidla přistání

Pravidla přistání

Pro výsadbu růží je vhodné zvolit dobře osvětlené, ale chráněné místo před spalujícím sluncem. Většina druhů růží netoleruje dobře: pupeny rychle zblednou a vyblednou, listy se mohou spálit. Záhon s růžemi je nejlépe umístit na jižní stranu, chráněnou před severními větry.

Při přistání růže nedoporučuje se je umisťovat do velké vzdálenosti od sebe, jinak hrozí nebezpečí přehřátí půdy, což má za následek rozdrcení pupenů.

K ochraně půdy před přehřátím se používají mulčovací materiály, například dřevo piliny, trávníková tráva, hobliny.

Při výsevu semen přímo na záhon v otevřeném terénu jsou umístěna ve vzdálenosti nejvýše 15 cm od sebe na podzim a nejvýše 20 cm na jaře, zasazená do hloubky asi 3 cm, posypaná půda.

Při výsadbě růží na záhon, kde rostly její růžové příbuzní, musí být půda nahrazena nejméně půl metru hluboko, protože v ní již žijí patogeny nemocizbyli od svých předchůdců.

Péče po přistání

Péče po přistání

Po výsadbě sazenic růží v prvním týdnu se doporučuje stínovat před sluncem. Zalévání by mělo být prováděno podle potřeby: pokud léto není suché, růže nevyžaduje časté zalévání.

Když zalévání růže, je důležité dodržovat několik pravidel:

 • Voda pouze u kořene
 • Voda ráno.
 • Po každém zalévání nebo silném dešti musí být půda uvolněna.
 • Aby se snížilo odpařování vlhkosti, měla by být půda mulčována.

Růže dobře reagují krmení: obvykle za sezónu stačí dva nebo tři: v květnu, červenci a říjnu. Až do poloviny léta jsou růže krmeny dusíkatými hnojivy, na podzim - potašem. Rose velmi miluje kravský trus, který se krmí následovně:

 • Připravte řešení: 1 díl hnoje na 3 díly vody.
 • Nechte to vařit po dobu 10 dnů.
 • Zředit znovu vodou v poměru 1:10.

Zalévejte půdu pod keřem. Po absorpci vody do půdy nalijte pod každý růžový keř 3 litry roztoku. Následující den uvolněte půdu.

Nedílná součást odcházející pro růže po výsadbě je prořezávání, která se provádí během vegetačního období. U růží vypěstovaných ze semen není jarní prořezávání nutné. V létě se prořezávání skládá z odstranění zvadlých pupenů nebo větví, které drží květinové kartáče. Podzimní prořezávání se provádí za účelem odstranění nemocných, odumřelých výhonků a listů a také ke zkrácení keřů, které potřebují na zimu úkryt.

Nedoporučuje se nechat v prvním roce rozkvétat mladé sazenice růží. Doporučuje se pupeny odstranit před srpnem a na každém výhonku ponechat pouze dvě květiny. Díky této technologii vás růže příštího roku nadchnou kvetoucí.

Po celou sezónu zpracovávejte od škůdci speciální přípravky podle pokynů.

Při prvním mrazu se doporučuje mladé keře na zimu úplně zakrýt. Jinak existuje velké riziko zmrazení rostlin. Nejlepší je provádět přístřešek v kombinaci - se zemními a smrkovými větvemi. Obecně lze poznamenat, že péče o růže pěstované ze semen se významně neliší od péče o růže pěstované tradičními způsoby.

Více informací naleznete ve videu.

Goshia avatar

Nyní je tato metoda pěstování růže vzácná, protože růže, která je naroubována na šípek, má mnohem větší mrazuvzdornost než ta, která se pěstuje ze semen. Samozřejmě, pokud je odrůda růží vzácná, pak můžete pěstovat květinu ze semen, ale dělat to je lepší ne v otevřeném terénu, ale ve skleníku.

Velmi pečlivá práce. Pokusil jsem se experimentovat, ale nedostal jsem výsledek, naklíčilo několik desítek semen, když jsem je přesadil do země na ulici a onemocněly, jeden keř zůstal, velmi křehký a nikdy nekvitl, jak by to bylo lepší pro mě koupit sazenici nebo zasadit odřezek. A ze semene, možná vzácných růží, skutečně roste v nějaké květinové zahradě s podmínkami, ale ne na ulici!

Akademický avatar

Růže ze semen, semena jsme sbírali sami

2. kvetení předchozího, květ 3-4krát větší než první,