Užitečné vlastnosti kukuřice, nejlepší odrůdy a pravidla pěstování

Před třiceti lety nebyla kukuřičná pole žádným překvapením. Obilí se pěstovalo všude, jeho užitečné vlastnosti jsou nesporné. Doba se však změnila a nyní musí zahradníci myslet na výsadbu. kukuřice na osobní spiknutí.

Je těžké najít skutečný produkt v obchodě - je lepší pěstovat „královnu polí“ sami. Pěstitel tedy získá produkt bez dusičnanů, zdravý a neuvěřitelně chutný. Pěstování obilovin není tak obtížné, pokud jsou podmínky pěstování splněny a je o ně náležitě postaráno. Zahradník zde najde všechny užitečné informace o agrotechnologii pěstování plodin, péči a výhodách produktu.

Obsah:

Složení a vlastnosti kukuřice

Složení užitečného klasu

Kukuřice obsahuje mnoho zdravých prvků. Není nadarmo, že v její domovině, Mexiku, jsou obilniny na prvním místě ve spotřebním koši. Cereálie obsahuje následující živiny:

 • Vitamíny K, E, B1 a B2, C, A
 • Saponiny
 • Taniny
 • Steroly
 • Flavonoidy
 • Dextrin
 • Kyselina pantothenová

Kromě hlavních indikovaných prvků obsahuje obilná rostlina další stejně cenné látky. Kukuřice se používá nejen při vaření, ale také v tradiční i lidové medicíně. Zvláštní význam mají stigma rostliny ženských květenství. Jsou hlavní surovinou pro výrobu léčivých bujónů, tinktur a léků.

Léčivé vlastnosti rostliny jsou již dlouho prokázány a stále se aktivně používají.

Hlavní účinek rostliny se nazývá diuretikum, choleretikum a hemostatikum. Extrakt z kukuřičného hedvábí se používá k léčbě onemocnění jater, žlučníku, aterosklerózy, urolitiázy. Odvar z kukuřičného hedvábí zmírňuje bolest při cystitidě a ledvinových kamenech. Zrno je dobré pro zdraví žen. Používá se na děložní krvácení, protože rostlina má hemostatický účinek.

Pokud budete každý den jíst klas, vaše celkové zdraví se výrazně zlepší. Práce trávicího traktu je normalizována. Kromě léčebného účinku je obilovina známá svou chutí. Šťavnatý klas sladké kukuřice chce ochutnat všechno, zrna jsou tak lahodná.

Výběr nejlepší odrůdy

Výběr nejlepší odrůdy

Zahradníci dávají přednost pěstování sladké kukuřice. Existuje mnoho odrůd tohoto druhu obilovin. Měly by být vybrány na základě regionu a klimatických podmínek. Například na Sibiři nebo na Uralu je zvykem pěstovat odrůdy sladké kukuřice v raném dozrávání. V jižních oblastech můžete pěstovat pozdně zralé obiloviny, například „Ice Nectar“ - jedna z nejlepších a nejsladších odrůd.

Šlechtitelé rostlin rozlišují následující typy kukuřice:

 • „Krasnodarský cukr 250“ (časné zrání, zrání 80. den)
 • "Krasnodarskaya" (v polovině sezóny, zrání 100. den)
 • "Sandace" (časné zrání, dozrává 90. den)
 • „Brzy zlatá“ (odrůda raného dozrávání)
 • „Ice nectar“ (pozdní zrání)

Pokud region není charakterizován stabilním počasím, dochází k neustálému poklesu teploty, zvolte hybridy (F1) obilovin. Dokonale se přizpůsobí obtížným klimatickým podmínkám.Pokud je region vhodný pro pěstování kukuřice, teplé podnebí a dlouhé léto, můžete vysadit několik odrůd různých období zrání - časné a střední a pozdní. To umožní pěstiteli sklízet celou sezónu.

Po získání nejlepší odrůdy pro dané místo se můžete začít připravovat na výsadbu obilovin.

Pěstování sazenic kukuřice

Pěstování sazenic kukuřice

Kukuřici lze zasadit dvěma způsoby. Techniky výsadby budou záviset na regionu. V severních oblastech se dává přednost pěstování kukuřice sazenice, a pak transplantace do otevřeného terénu.

V jižních oblastech semena zasazeny v otevřeném terénu buď pod sklem nebo filmem, nebo bez přístřešku. Pokud zahradník plánuje sklízet dvě plodiny za sezónu, je vhodnější začít klíčení zrna semenáčkovým způsobem. Tak kukuřice vyroste o týden nebo dva dříve, v závislosti na klimatických podmínkách a místě, kde se pěstují sazenice.

Sazenice se začínají řešit koncem dubna a začátkem května.

Klíčení trvá asi pár týdnů. Mějte to na paměti a načasujte to, abyste mohli včas zasadit klíčky na otevřeném terénu. Substrát sazenice se připravuje z trávníku nebo běžné zahradní půdy s přídavkem humusu. Poměr dílů je 1: 1. Mnoho zahradníků přidává do směsi rašelinu a písek, ale to není nutné, protože obiloviny jsou docela nenáročné a rostou téměř v jakékoli půdě.

Výsadba semen pro sazenice:

 • Semena jsou zasazena buď do rašelinové kazety, nebo do rašelinových šálků, každé se dvěma zrny.
 • Když klíčí dva klíčky, je vybrán nejsilnější a nejsilnější a druhý je odstraněn.
 • Teplota vzduchu pro klíčení semen by měla být 10 ° - 15 °.
 • Sazenice se obvykle pěstují na parapetech nebo ve sklenících s vytápěním.
 • Nezapomeňte obiloviny zalévat, kukuřice velmi miluje vlhkost a teplo.
 • Sazenice se přesazují do otevřeného terénu, když pomine hrozba mrazu. Obvykle je to konec května, začátek června.

Je vhodné zasadit zrna do rašelinových nádob. Faktem je, že sazenice kukuřice jsou velmi špatně tolerovány transplantace do otevřeného terénu, zvláště pokud se ho musíte dotknout kořenový systém... Klíčky se nemusí zakořenit a zemřít. Proto je lepší se vyhnout problémům a používat rašelinové tablety nebo květináče.

Výsev na otevřeném terénu

Výsev na otevřeném terénu

Pokud region umožňuje klíčení kukuřice na otevřeném poli, sazenice se nevysejí a zrna se vysejí přímo do připravené půdy na trvalém pozemku. Humus se zavádí do půdy před výsadbou bez selhání a komplexu minerální hnojiva... To se provádí orbou dva týdny před výsadbou. U kukuřice jsou vybrány slunné oblasti chráněné před větrem.

Pravidla přistání:

 • Zrna jsou zasazena do hloubky 3-5 cm, v závislosti na půdě - těžké nebo lehké.
 • Vzdálenost mezi semeny bude 25-30 cm, mezi řádky 45-50 cm.
 • Studna musí být důkladně prohozena teplou vodou a teprve poté by mělo být osivo vysazeno. Obvykle jsou na otvor umístěna 2–3 zrna.
 • Po vyklíčení je vybrán nejsilnější výhonek, zbytek je odstraněn.

Rychlost klíčení semen je obvykle dobrá, ale z bezpečnostních důvodů zahradníci zasadí do jamky několik semen. Tudy přistání určené pro teplé oblasti s dlouhými léty. Pro pěstování chutných a šťavnatých kukuřičných klasů by se o rostlinu mělo starat po celé vegetační období.

Správná péče

Správná péče

Kukuřice velmi miluje vlhkost. Pole s kukuřice vodu často, ale tak, aby byla půda vlhká, ne mokrá, bez stojaté vody. Faktem je, že rostlina nemá ráda přebytečnou vodu, kořenový systém se rychle rozpadá a obiloviny umírají. Dávejte proto pozor na včasné zalévání, ale bez přebytku.

Během sezóny se kukuřice zbaví plevele, půda se uvolní a oplodní bezprostředně po výsadbě a před kvetením komplexem minerální hnojiva... Je vhodné uvázat vysoké stonky obilovin kolíky, aby nespadly.

Jak rostlina roste brambora všechny se stejným účelem - stabilita stonků.

Pro včasné opylování jsou rostliny mírně otřeseny. Toto opatření pomáhá kukuřici jistě opylovat. Starostlivostí o úrodu získá zahradník dobrou a zdravou úrodu. Jak uši dozrávají, sklízí se sklizeň.

Je čas sklizně!

Je čas sklizně!

Určení zralosti klasu je velmi jednoduché. Když zatlačíte na zrno, měla by vytéct mléčná tekutina - to znamená, že ucho je připraveno. Pokud má šťáva průhlednou barvu, znamená to, že musíte ještě počkat, ucho není zralé.

Sklizeno v srpnu, září, v závislosti na době zrání odrůdy.

Pokud kukuřice není dostatečně zralá, sklízejte klasy spolu se stonkem a kořenem. Přesuňte rostliny na teplé místo, aby dozrály. Poté už můžete z klasu odstranit listy a připravit mezery. Kukuřice musí být zpracována okamžitě během prvních dvou dnů. Jinak se zkazí a přijde o všechno prospěšné vlastnosti... Z jedné stonky se v závislosti na odrůdě sklízejí dvě nebo tři klasy.

Zvyšování „královny polí“ je celkem jednoduché. Dodržujte základní pravidla výsadby a péče o vaši plodinu. Ukázalo se tedy, že sbíráte lahodné a šťavnaté kukuřičné klasy!

Více informací naleznete ve videu.

Kategorie:Rostoucí | Kukuřice
Allov avatar

Kukuřice je královnou polí. Pravděpodobně neexistuje nikdo, kdo by nechtěl jíst kukuřici. Přišli jsme na způsob, jak ji uložit do cely. Na náš salát máme vždy kukuřici.

Uživatelský avatar Ivan Sergeev

Miluji vařenou a konzervovanou kukuřici, ale zřídka se ji snažím pěstovat na pozemku. Problémy se sklizní jsou vzácné, ale po kukuřici příštího roku už v zahradě nechce nic růst.