Technologie pěstování hub v zemi

Mnoho lidí rád sbírá houby. Ale není vždy možné proniknout do lesa při hledání drahocenného daru přírody. Můžete se potěšit a přesunout kousek lesa do své zahrady přímo k dači a pěstovat své oblíbené houby sami.

Obsah

Jaké houby lze pěstovat v zemi

Jaké houby lze pěstovat v zemi

Nejjednodušší růst, zvládnutý lidmi pro domácí chov: hlívy ústřičné, žampiony, stejně jako hříbky. Můžete také zkusit pěstovat na svém zahradním pozemku houby, smrky, lišky a hříbky. Proces jejich šlechtění je pracný a neopodstatněný.

Nejlepší houby pro pěstování v jejich chatě:

 1. Hlívy ústřičné. Čas sklizně je pozdní léto - začátek podzimu, až do října. V prvním roce lze z jednoho keře sklízet až 0,5-0,6 kg. Mycelium není třeba na zimu kopat, nebojí se mrazu. Za příznivých podmínek lze plodiny sklízet déle než jeden rok.
 2. Smrži jsou první jarní houby. Jejich doba klíčení je duben-květen. Jejich vzhled je docela zvláštní, je obtížné je zaměnit s jinými druhy. Morel je pravidelný a hnědý. První se vyznačuje oválným víčkem a druhý typ je dlouhý, protáhlý nahoru a rozšiřující se dolů. Samotný vzhled klobouku je extravagantní ve formě voštiny. Nemají rádi sousedství jabloní, takže se obvykle pěstují v sadech.
 3. Žampiony jsou nejčastějším domestikovaným druhem. Roste za jakýchkoli podmínek a za jakýchkoli stromů, ať už je to vánoční strom, borovice nebo ovocný strom, nebo dokonce bobule. Spory lze zakoupit ve specializovaném obchodě nebo online. Nejspolehlivější metodou sběru rostlinného materiálu je vykopat plodící mycelium v ​​lese. Žampiony milují hromady hnoje nebo kompostovací jámy. Nevzdají se hojnosti vlhkosti a stínu. Země je ale preferována s velkým složením organické hmoty.
 4. Bílé houby. Nejobtížněji pěstovatelný typ. Pro úspěšné klíčení potřebují strom, pod nímž mycelium roste v divočině. A co je nejdůležitější, strom by neměl být roční stromek, ale plně formovaný exemplář starý až 30 let. Je žádoucí, aby borovice byla dlouho játrová. Netoleruje blízkost ovocných rostlin.

Pěstovat si doma oblíbené dárky z přírody je tedy snadné a snadné. Mycelium pěstované vlastními rukama potěší bohatou úrodou po dobu delší než jeden rok.

Metody pěstování hub v zemi

Houbové mycelium

Existuje několik účinných metod pěstování:

 1. Plodící mycelium přivezené z lesa. Každý houbař ví, co hledat pod stromy nebo v blízkosti kořenů. V době hledání je důležité si povšimnout dobré rodiny a vykopat pod ní půdu hlubokou 3 cm. Není nutné úplně vykopat celé mycelium, ale pouze jeho část. Jinak, když je odstraněno celé mycelium, příští rok na tomto místě nebudou žádné houby. Půdní vrstva je opatrně transportována do dacha nebo osobního pozemku. Aby se výsadbový materiál úspěšně zakořenil, je třeba vytvořit příznivé podmínky. Je nutné vybrat a připravit oblast.Po určení polohy na půdě mezivrstva ze dřeva piliny nebo sláma. Poté se mycelium vloží do substrátu a znovu se pokryje slámou. Pokud byla výsadba úspěšná, pak za měsíc existuje příležitost získat první sklizeň.
 2. Přenos starého pařezu nebo kůry stromu postiženého myceliem. Při přepravě starého pařezu nebo kusů můžete s sebou přinést požadovanou kolonii nejen podmíněně jedlou, ale také jedovatou. Pokud již v zahradě je starý strom, můžete se ho pokusit naplnit. za tímto účelem je uvnitř kufru nutné udělat otvor a zasadit do něj mycelium. Doporučuje se zalévat aktivně. Výsledek vás nenechá dlouho čekat. Stejný proces lze provést se starými pahýly na webu. Ale je tu jeden háček, pařez, ze kterého bylo mycelium odebráno, a shnilý zbytek ze stromu, kam mají být přesunuty, musí být stejného plemene. Jinak bude zbytečné vynaloženo úsilí a naděje a mycelium je prostě zkažené.

Klíčení sporami. Sazební materiál lze přivézt z lesa. Spolu s čepicemi je nutné sbírat staré přezrálé houby. Doma by měly být důkladně vykuchány a rozptýleny po požadované ploše. Dobře navlhčete obydlenou oblast. Tato metoda implikuje vytvoření podmínek v blízkosti lesa. Mělo by být umístěno mimo bobule a zeleninu.

Naředěním speciálního roztoku. Přezrálé houby přivezené z lesa jsou rozemlety na prach. Přidejte 1 lžíci mouky a želatinový prášek do střelného prachu. Poté se do dávky přidá voda, kterou je nutné zalévat připravenou plochu pod stromy. V průběhu času spóry aktivují růst a vytvoří kořen houby. Během 2 sezón dosáhne mycelium požadované velikosti a začne hojně přinášet ovoce.

Jak správně pěstovat hlívy ústřičné

Jak správně pěstovat hlívy ústřičné

Hlívy ústřičné - rychle rostoucí a hojně plodící houby. Před vyloděním mycelia připravují pokoj: garáž, sklep, sklep. Doporučuje se dezinfikovat roztokem vápna (4%) a uzavřít ho až na 2 dny. Po stanoveném čase byste měli větrat, aby nebylo cítit žádný zápach. Měly by existovat dvě takové místnosti: klíčící a zeleninová.

Druhou fází je příprava půdy. Je vyroben z kukuřičných klasů, slupek slunečnicových semen, pilin ze stromů, obilovin nebo slámy. Můžete použít jeden typ kompostu nebo je navzájem kombinovat.

Postup přípravy půdy:

 • směs navlhčete teplou vodou
 • nechte bobtnat 30 minut
 • vypusťte kapalinu, vytlačte složení substrátu
 • nalijte vroucí vodu po dobu 7 hodin a zatlačte shora
 • po uplynutí času vypusťte vodu a vytlačte humus
 • přidejte do výsledné směsi močovinu, mladý vápenec, superfosfát a sádru

Mokrá připravená půda se nalije do plastových sáčků. Jsou v nich vytvořeny malé otvory, kterými vyraší mladé houby. Průměr otvorů je až 2 cm, vzdálenost mezi nimi je až 20 cm.

Půdu je třeba umístit do pytlů v určitém pořadí.

Zpočátku pokryjte podklad o 15-20 cm. S další vrstvou opatrně položte vrstvu mycelia tak, aby vyplnila prostor o 2/3. Sáček je nyní svázán a transportován do klíčící místnosti. Doporučuje se tašky zavěsit nebo je uspořádat do řad. Teplota v přípravně by neměla překročit +24 ° C a v pytlích - do +28 ° C. Doporučuje se vysoká vlhkost - do 95%. Není nutné osvětlení.

Klíčící mycelium je pravidelně ventilováno. Jakmile začne proces tvorby mycelia, nádoby by měly být okamžitě přeneseny do místnosti rostliny. Hlavní místnost musí být často naplněna čerstvým kyslíkem. Vlhkost zůstává na stejné úrovni jako v předchozí místnosti. Teplota se sníží na + 12 + 18 C.

Postřikovací zařízení nebo malé kádinky s vodou by měly být rozloženy po celém areálu, aby se voda odpařila.Pro osvětlení používají se běžné zářivky. 12 hodin - tak dlouho by mělo trvat denní světlo. Když se aktivuje růst mycelia, začnou klíčit první malé houby, musí se otvory rozšířit. První plodinu můžete stříhat již osmý den po objevení prvních výhonků.

Jak pěstovat žampiony

Jak správně pěstovat žampiony

Žampiony milují místa s vysokou vlhkostí a spoustou organických živin. Ke klíčení houby prakticky nepotřebují sluneční světlo. Nejsou rozmarní a šťastně rostou v sadech.

Pro kultivaci by měla být půda nasycena organické přísady.

Pokud tomu tak není, můžete to udělat sami. Vezměte 50 kg kravského nebo koňského hnoje, 12 kg sádry a vápna a také 20 kg slámy, vše je smícháno a skládaný... K doporučenému složení lze přidat potravinový odpad. Celá směs je pevně zhutněna a pokropena vodou. Je nutné zakrýt plastovou fólií a nechat 2-3 týdny, dokud nezmizí zápach amoniaku.

Po 3 týdnech můžete připravit místo pro ubytování mladé rodiny. Výkop je vykopán na šířku - podle velikosti mycelia a do hloubky ne více než 30 cm. Vykopaný pás je naplněn připraveným substrátem, hojně zalitým. Hlavní věc zůstává - přidat mycelium. Rostlinný materiál lze zakoupit ve zvláštním obchodě nebo ho najít v divočině.

Pokud se rozhodnete přivést houbu z lesa, musíte znát jedlé druhy:

 • Pole
 • Zahrada
 • Bílý
 • Dva prsteny

Kolonie přivezená z lesa nebo zakoupená je umístěna na připravený příkop pokrytý slámou shora. Pokud je venkovní teplota nastavena na +20 C, je nutné provést přistávací opatření.

Kromě výsadby hotového mycelia můžete sbírat zralé vzorky a drtit je v požadované oblasti. Místo je hojně zaléváno zavlažováním. Neměli byste dopustit, aby byla v této zóně utlačována Země, protože rodící se spory mohou zemřít a veškeré úsilí bude zbytečné. Doba klíčení vzorků mladých rostlin nezabere mnoho času. Po 2 měsících si zahradník užije svou první vlastní sklizeň.

Pěstování hříbků v zemi

Pěstování hříbků v zemi

Hřibové houby můžete vysazovat několika způsoby: přesazováním, výsadbou hotového materiálu a sazenice... Období výsadby je od května do října. Sázecí práce by navíc měly být prováděny až po západu slunce.

Při výsadbě je třeba pečlivě dodržovat všechny technologie:

 1. Vykopané mycelium by mělo být umístěno na místě, kde rostou jehličnaté nebo listnaté stromy a keře. Je nutné zasadit do kořenů stejného stromu, ze kterého byla rodina vykopána.
 2. Doporučuje se připravit půdu pro úspěšné klíčení. Před vybraným stromem ve vzdálenosti 0,5 m vykopejte vrstvu půdy hlubokou 30 cm a na dno díry položte spadané listí, piliny nebo dřevěný prach. Nahoře posypeme zeminou, na kterou je položena přivedená vrstva s hotovými spórami. Po ukončení procedury zavlažte a zakryjte listy nahoře. První 2-3 týdny v suchém počasí hojně zalévejte.

Druhou metodou je výsadba hotového materiálu:

 1. Před výsadbou zakoupeného mycelia se doporučuje zvolit místo pod stromem ve vlhkém prostředí.
 2. Poté, co jste ustoupili ze stromu o 70 cm, odstraňte vrchní vrstvu 50 cm.
 3. Na dno jámy, ve vzdálenosti 20 cm, položte předem připravenou směs pilin, listů a zeminy, na ni nalijte vrstvu zeminy o 10 cm.
 4. Dále se aplikuje kompost a poté se umístí mycelium, posypané půdou a listy.
 5. Zasazená rodina může v příštím roce přinést ovoce za příznivých podmínek pro výsadbu a zakořenění.

Více informací naleznete ve videu:

Posledním způsobem je zasadit sazenice:

 1. Čepice z hříbků přivezené z lesa jsou jemně nasekané, otřeny na struhadle nebo mlýnku na maso. Výsledná suspenze se nalije kapalinou a infunduje po dobu kratší než 24 hodin. Během přípravy sazenic by mělo být vybráno místo.
 2. Vykopejte půdu pod určitým kmenem.
 3. Aby se zvýšila úrodnost půdy, jsou krmeny kompostem.
 4. Po uplynutí stanovené doby se infuze z rozemletého materiálu rovnoměrně nalije na připravenou oblast. Toto místo by mělo být pokryto listy.

Houba porcini je vybíravá. Neměl by být vysazen vedle jabloně a hrušky... Veškeré úsilí bude zbytečné, houby se neusadí.

Kategorie:Rostoucí | Houby
Uživatelský avatar Egorr

Mnohokrát jsem přinesl houby z lesa spolu s myceliem, pokusil jsem se je pěstovat v zemi, našel jsem velmi dobré místo za kůlnou, dokud nebude výsledek, budu pokračovat ve zkoušení, s hlívou ústřičnou na slupce jsou výsledky lepší , ale nemá absolutně žádnou houbovou chuť.