Americká žebrovaná rajčata: popis a pěstování na otevřeném poli

Ne vše rajče jsou stejného typu, některé se vyznačují nejen chuťovými vlastnostmi, ale také zajímavým vzhledem. Jedním z těchto rajčat je americký žebrovaný. Je pozoruhodný svou mimořádnou prezentací velkých žebrovaných plodů. Ale pro jeho kultivaci nestačí obdivovat vnější vzhled, musíte vědět, jak zasadit semena pro sazenice a pravidla péče o rostliny.

Obsah:

Popis a výhody odrůdy

Popis a výhody odrůdy

Americká žebrovaná je odrůda chovaná amatérskými chovateli. První uznání získal v 80. letech. Jeho barva se může lišit v různých barvách - růžové, žluté, oranžové, hnědé nebo tradičně červené.

Odrůda je určujícízastavení růstu po dokončení procesu tvorby ovoce na rukou Odkazuje na standardní typy. Má omezené růstové parametry - až 1,6 - 1,7 metru nahoru, za podmínky, že je ve skleníku, a až 1 m na volném prostranství. Rychlost zrání velkých plodů je průměrná. Sklizeň se provádí 115-125 dnů po objevení prvních výhonků.

Během růstu, aby bylo možné získat vysoce kvalitní sklizeň velkých velikostí, je nutné sevřít a ponechat pouze 2-3 hlavní stonky.

Zbytek je odstraněn. Kromě toho byste při výsadbě měli okamžitě nainstalovat podporu a během růstu ji svázat. Pro získání obrovských plodů se doporučuje odstranit přebytečné výhonky a vytvořit pouze 1 stonek. Plody se vyznačují specifickým vnějším vzhledem. Když je odrůda zcela zralá, má zploštělý tvar a velká konvexní, zaoblená žebra. Chuťové vlastnosti jsou jasného odstínu, neodchylují se od norem rajčatové chuti, nemají výraznou nebo sladkou dochuť.

Standardní hmotnost jednoho zralého ovoce je v průměru asi 170–200 gramů. Když se rajčata zpočátku sklízejí z keře, mohou dosáhnout až 350-400 gr. každý. Po rozřezání je vnitřek ovoce rozdělen na žebra, nejméně 7 komor, které obsahují asi 6% suché struktury, zbytek tvoří dužina a šťáva. Plně zralé ovoce se doporučuje konzumovat po sklizni ve formě salátů nebo nakrájené nebo konzervované na zimu. Tyto plody nejsou vhodné k dlouhodobému skladování.

Americké žebrované rajče má oproti jiným odrůdám některé výhody:

 1. Liší se původním vzhledem a tvarem rajčete.
 2. Má klasickou vůni a šťavnatou, bohatou chuť.
 3. Má vysoké ochranné vlastnosti proti škůdcům a různým chorobám.
 4. Není rozmarný, nevyžaduje stálou vlhkost živin.

Nevýhodou odrůdy je však náročnost, pokud jde o neustálé krmení a nízký výnos, pokud půda, ve které rajče roste, není úrodná a není krmena včas.

Příprava půdy, kontejnery a výsadba semen pro sazenice

Příprava půdy, kontejnery a výsadba semen pro sazenice

Americké žebrované rajče je osázeno semeny pro pěstování sazenic. Chcete-li zakořenit semeno, musíte připravit půdu a vhodnou nádobu. Půda pro sazenice potřebuje úrodnou, dobře propustnou vodu a vzduch. To je nezbytné, aby vyvíjející se rostliny přijímaly dostatek všech živin.

Půdu pro setí semen si můžete sami připravit nebo zakoupit ve specializovaném obchodě.

Pokud je však půda koupena, měla by být zkontrolována kyselostaby klíčky pohodlně rostly. Pokud nemáte příležitost nebo touhu, musíte smíchat humus, suchou drcenou rašelinu, popel ze dřeva a popel a také musíte přidat rozdrcené vaječné skořápky a hlínu. Kromě toho se do půdy přidává superfosfát, močovina (dusík) a síran draselný. Toto počáteční krmení významně ovlivní celý růst mladých sazenic. Pokud se po důkladném promíchání ukáže, že je směs těžká, lze přidat 1 díl říčního písku.

Je lepší se postarat o přípravu půdy na podzim. Díky tomu bude možné během zimních mrazů vyhubit všechny patogenní bakterie a škůdce, kteří v půdě přezimují. Pokud se taková příležitost neobjevila, měla by být připravená dávka důkladně dezinfikována: rozlitá slabým roztokem manganistanu draselného a poté zahřát zemi v troubě.

Po přípravě půdy byste měli kontejner vyřídit:

 • Pro výsadbu semen pro sazenice se doporučuje vzít nízký podlouhlý květináč. Nejvhodnější je dřevěná krabice - snadno prochází vlhkostí a vodou a poskytuje příležitost pro vysoce kvalitní vývoj mladých oddenků rajčat.
 • K pěstování jsou vhodné také rašelinové kazety, plastové kelímky a jiné nádoby o hloubce nejméně 8 cm.

Poslední fází přípravy výsadby je příprava rostlinného materiálu.

 • Kvalitní materiál byste měli zakoupit ve specializovaném obchodě nebo si jej sami vyzvednout v závodě. Nedoporučuje se nakupovat z rukou na trhu. Místo odrůdové odrůdy si můžete koupit obyčejná semena standardního druhu rajčat.
 • Před zasazením do země by měl být výsadbový materiál dezinfikován ponořením na 24 hodin do slabého roztoku manganistanu draselného. Po uplynutí této doby je nutné umístit výsadbový materiál do roztoku s stimulátorem růstu kořenů po dobu 12 hodin. Teprve potom můžete začít setí.
 • Při výsadbě se okamžitě doporučuje vzít v úvahu, že byste neměli zasít semena do souvislé vrstvy, potom sazenice vyrostou v hustém lese a bude obtížné je rozdělit, aniž by došlo k poškození oddenků. Proto byste se měli bát a zasadit semena ve vzdálenosti nejméně 2-3 cm od sebe.

Pro výsadbu se vytvoří mělká drážka hluboká až 1-1,5 cm, do které se umístí semena a opatrně se pokryjí půdou. Poté je nutné opatrně zavlažovat půdu z rozprašovače. Nedoporučuje se používat zalévání z konve. Velký proud vody může vyvolat vyluhování semene nebo jeho nejsilnější pohřeb. Přistání je nutné provést 2,5 měsíce před plánovanou výsadbou v otevřeném terénu. Pohřeb semen pro sazenice se obvykle provádí na konci března nebo v první dekádě dubna.

Jak se starat o sazenice?

Jak se starat o sazenice?

Po provedení výsadby je nutné květináč přikrýt fólií nebo přikrýt sklem. To je nezbytné k vytvoření skleníkových podmínek uvnitř květináče pro nejrychlejší klíčení klíčků. Umístěte nádobu s vysazenými semeny do teplé místnosti s dobrým osvětlení... Optimální teplota obsahu by neměla být nižší než +22 .. + 25 C. V opačném případě sazenice budou klíčit v půdě po delší dobu.

V období, dokud se neobjeví první plaché klíčky, je nutné mini skleník pravidelně větrat otevřením fólie nebo odstraněním skla.Procedura by neměla trvat déle než 15-20 minut. V případě potřeby se provádí zalévání. Plaché klíčky se objevují za příznivých podmínek 5-7 dní po výsadbě. Poté se film nebo sklo z rostlin odstraní. Pokud je ponechán, pak se na mladých sazenicích může objevit onemocnění černé nohy, které úplně zničí rostlinu.

Pokud není dostatek slunečního světla, je nutné výsadbu doplnit pomocí speciálních fytolamp.

Za tímto účelem zavěste speciální lampy 10-12 cm nad květináč. Jak rostou sazenice, lampa odpovídajícím způsobem stoupá, aby nedošlo k popálení na jemných listových deskách. Jak rostou, aby se sazenice neroztahovaly a nespadly na jednu stranu, je květináč pravidelně otočen na druhou stranu směrem ke slunečnímu světlu. Zalévání se provádí podle potřeby. Doporučuje se zavést výživnou vlhkost pod kořen, aby se voda nedostala na jemné okvětní lístky. Voda pro zavlažování by měla být používána speciálně oddělená, nikoli studená, aby její teplota mírně přesahovala nebo byla na úrovni místnosti.

Pokud půda pro sazenice nebyla úrodná bez požadovaného množství živin, lze ji zavést. Před ekologickým krmením byste měli pečlivě prozkoumat sazenice. Pokud je silný, silný, neměli byste jej dodatečně hnojit. V opačném případě, pokud klíčky nevypadají zdravě, nezapomeňte je nakrmit v plném rozsahu. Když se u amerického žebrovaného rajčete objeví 3-4 plnohodnotné listy, musí být sazenice přesazeny - potápět se na samostatných květináčích. Během přesazování keře na nové místo pobytu jsou oddenky mírně nasekané. To je nutné, aby kořenový systém byl silný a vyvíjel se ještě silněji.

Podmínky a pravidla pro přesazování sazenic do země

Podmínky a pravidla pro přesazování sazenic do země

Přenos sazenic na otevřenou půdu se provádí v době, kdy poslední jarní mrazy nejsou hrozné. Doporučuje se počkat a zasadit po zpětných mrazech v březnu.

Před přemístěním keřů sazenic na trvalé místo pobytu jsou vytvrzeny. Zpočátku je květináč s rostlinami vytažen pod širým nebem na dobu ne delší než 15 minut. Postupně se toto období zvyšuje na 12 hodin po celý den. Pokud jsou sazenice ponechány přes noc, za předpokladu, že teplota v noci není nižší než +5 .. + 7 ° C, budou sazenice připraveny k přesazení do otevřeného terénu.

Jak správně zasadit sazenice do země:

 • U amerických žebrovaných rajčat se za nejlepší volbu pro výsadbu v zemi považuje teplota +10 ° C a vyšší. Je žádoucí, aby měla půda čas se dobře zahřát. V tomto okamžiku sazenice dosáhnou 2-2,5 měsíce a budou zcela připraveny k přesunu do trvalého bydliště.
 • Před výsadbou je připraven výklenek, měl by být 2krát větší než hruda Země, ve které se nachází sazenice rajčat.
 • Na dně musíte nalít živiny, humus, špetku popel... Tato hnojiva budou startem pro vysoce kvalitní růst a vývoj rajčatového keře.
 • Rajčata jsou zakořeněna v otevřeném poli, aby se navzájem nerušila. Na 1 metr půdy nelze umístit více než 3 rostliny. Je lepší, když vzdálenost mezi pouzdry není menší než 50 cm, další řada by měla být umístěna 40 cm od předchozí řady. To je nutné, aby keře měly dostatek místa, a je vhodné se o rostlinu starat a sklízet ji.

Doporučení pro rozmanitou péči

Doporučení pro rozmanitou péči

Americká žebrovaná - určete rajčata, která nerostou více než 1-1,5 m na výšku. Aby však rajčata dobře rostla, je nutné provést podvazek a sevření.

Během zakořenění mladých sazenic byste měli okamžitě zajet do kůlu nebo postavit další podporu pro mladé rostliny.

Jak roste, stonek a větve jsou svázané.To je nutné, aby větve neklesly na zem, nezmokly, nehnily, což přirozeně negativně ovlivňuje plody, které postupně začínají hnít. Po úspěšné výsadbě je nutné vydržet čas na aklimatizaci rostlin. V počátcích se keře mírně zastíní.

Po výsadbě by měla být dodržována řada pravidel pro péči o americká žebrovaná rajčata:

 1. Zalévání - provádí se podle potřeby, nejméně však každý druhý den. Pokud je v létě slunečné počasí a neustále jsou pozorovány vysoké teploty, pak je nemožné, aby půda pod keřem silně vyschla, což ohrožuje smrt rostliny. Doporučuje se zavádět výživnou vlhkost buď ráno, před východem slunce, nebo večer, po západu slunce. To je způsobeno skutečností, že jasné paprsky, když voda zasáhla listové desky, vyvolávají tvorbu popálenin na zeleni.
 2. Uvolnění - nutně se provádí jako kůra na povrchu. Je nutné odstranit plevel, který čerpá všechny živiny z půdy, a umožnit vlhkosti a vzduchu procházet půdou do oddenků.
 3. Mulčování - aby se uvolňování provádělo méně často, lze vedle základny keře nanést slámu, sušené plevele nebo piliny. Takové pokrytí půdy sníží zalévání, eliminuje možné klíčení plevelů a udrží vlhkost v zemi.
 4. Vrchní obvaz - provádí se 10 dní po zakořenění rostlin na novém místě. Musí být zadáno organická hnojiva a minerály... Dávkování dusíku by mělo být kontrolováno, protože jeho nadměrný příjem do kořenů může stimulovat růst listí místo poupat. Po prvním krmení se další aplikace živin provádějí každých 14-20 dní.
 5. Osvětlení - je nutné vysadit rostlinu na slunných místech, kde je neustále sluneční světlo. Hlavní věcí je chránit keře před silným větrem a průvanem.

Pokud jsou splněny všechny podmínky pro péči, rostlina bude reagovat dobrou sklizní, která může dosáhnout až 5,5 kg z jednoho keře. Pokud se vyskytnou nějaké problémy, je třeba je okamžitě vyřešit a nečekat na další vývoj.

Nemoci a škůdci, boj proti nim

Nemoci a škůdci, boj proti nim

Americká žebrovaná rajčata jsou rajčata bez chorob. Je to velmi odolná rostlina. Jeho hlavní protivník praská. Abychom tento problém odstranili, je nutné snížit zálivku a sledovat obsah vlhkosti v půdě.

Další nemocí, která může ovlivnit rostlinu, je suché špinění. Pokud se objeví na listech, musí být postižená místa odstraněna a spálena. S masivní porážkou keře byste měli jednat na zelené chemické fungicidy, jako je Antracol nebo Tatu.

Od rajských škůdců je izolován kousací kopeček a roztoč.

Jsou schopny infikovat americké žebrované rajče bez ohledu na věkovou kategorii rostliny a její ochranu před chorobami. Pokud se paraziti objevili na keři v malém počtu a byli si je nejprve všimli, dokud neměli čas se množit ve velkém počtu, lze je eliminovat ručním odstraněním z rostliny. Můžete také použít lidové prostředky, jako je česnek nebo roztok mýdla a popela. Jinak se kontrola škůdců provádí expozicí chemické insekticidy.

Aby se americká žebrovaná rajčata dobře vyvíjela, rostla do optimálního objemu a zrála s vysokou kvalitou, musí být splněny určité podmínky:

 • Proveďte všechny postupy přesazování nebo prořezávání v době, kdy je keř suchý.
 • Aplikujte hnojiva až po mírném zavlažování půdy.
 • Okamžitě odstraňte z území plevel, pohmožděné a nemocné keře rajčat.
 • Nesaďte rajčata ani rajčata poblíž.
 • Dopadněte na zem, na kterou byly dříve umístěny mrkev, luštěniny nebo okurky, kopr a petržel.

Pokud kontrolujete stav plodů a rostlin, pak nemohou keřům ublížit ani nemoci, ani škůdci. Americké žebrované rajče je tedy zajímavá odrůda, která se pyšní zajímavým vzhledem. Pokud jsou dodržována všechna pravidla pro výsadbu a pěstování sazenic, pak keř na otevřeném poli poskytne bohatou sklizeň nasycenou vynikající chutí. Hlavní věcí je sledovat rostlinu a pokud se vyskytnou nějaké problémy, okamžitě odstraňte nemocný keř. V opačném případě existuje možnost infekce ostatních rajče.

Více informací naleznete ve videu:

 

Kategorie:Zelenina | Rajče
Uživatelský avatar Katyushechka

Ještě jsem o tomto druhu rajčat neslyšel. Nyní budete určitě muset hledat semena v našich obchodech. A jaký je nejlepší způsob krmení takových „vysokých“ odrůd ve fázi semenáčků, aby se získaly silné rostliny?

Uživatelský avatar Tigranyan

Vážená Katyushechka! Pokusili jsme se zasadit americké žebrované rajče na pozemek v zahradě. Vyrostly dobře, ale zasadili jsme to do skleníku. Chuť je masitá a plná. Zasadit vás taky!

Goshia avatar

Tento druh jsme ještě na zahradě neměli. Nechal bych jen dvě stonky, ne tři. Kromě toho jsme položili kolík na vázání rajčat jeden na dva nebo dokonce čtyři keře. Fotografie v článku ukazuje zalévání rajčat na listech, vždy je zaléváme u kořene. Nevím, jestli děláme správnou věc.