Pěstování bílého zelí: nejlepší odrůdy a zemědělská technologie

O milované zelenině ruského muže, zelí, hodně toho bylo napsáno, ale vždy se najde to, co je dosud neznámé o úspěšné kultivaci královny zahradních rostlin.

Už od prvních století před naším letopočtem k nám přicházely informace o nádherné zelenině, zelí. Samozřejmě vypadala úplně odlišně od toho, čím je nyní, ale to jí neubírá na důležitosti v těch vzdálených dobách. Šlechtitelský výzkum s cílem vyvinout nové odrůdy bílého zelí se zintenzívnil zejména ve 20. století, kdy se objevilo mnoho různých druhů zeleniny.

Obsah:

Sklizeň odrůd bílého zelí, jejich vlastnosti

Sklizeň odrůd bílého zelí, jejich vlastnosti

Výběr odrůd zelí záleží na účelu, pro který bude zelenina použita. Pokud časné zelí nelze dlouho skladovat, ale je to dobré pro letní saláty, pak se pozdní vyvíjí pomaleji, odolává mrazu a na zimu se fermentuje.

Podívejme se, jaké odrůdy si zahradníci vybírají pro pěstování zeleniny:

 • Šťavnaté, šířící se hlávky zelí mají časně zralou odrůdu malachit, ale má malou hmotnost - asi dva kilogramy.
 • Mnoho lidí si pro kultivaci vybírá Taurus, jehož plody dosáhnou v krátké době více než šesti kilogramů.
 • V polovině sezóny má Dobrovolskaja zelí příjemnou chuť a lze ji skladovat až šest měsíců.
 • Mnoho lidí volí odrůdu Gift pro svou kořeněnou chuť a šťavnatost. Skladuje se dlouho, používá se hlavně k fermentaci, solení.
 • Jednou z nejproduktivnějších odrůd je Moskva pozdě. Kromě toho, že jeho plody mohou vážit až deset kilogramů, je vysoce odolný vůči nachlazení a chorobám. Hlavy zelí lze skladovat čerstvé až do jara.
 • Mnoho pěstitelů dává přednost kultivaci Slava, která je považována za odrůdu s rychlou dobou zrání kratší než 90 dní s vysokými výnosy na jednotku plochy.
 • Zelí Kolobok je dobré na kvásek, na čerstvé skladování. Z jednoho metru čtverečního lze sbírat více než deset kilogramů šťavnaté zeleniny.

Pro každý region jsou vybírány jeho vlastní odrůdy zelí s přihlédnutím k době zrání zahradní rostliny.

Způsob pěstování sazenic zelí

Způsob pěstování sazenic zelí

Dosažení vysokého výnosu zeleninových plodin zcela závisí na výběru semen a jejich přípravě k setí. Ke zlepšení klíčení osiva je nutné s ním provést řadu opatření, která zahrnují kalení, stratifikace, dezinfekce, zahřátí. Dezinfekce vyrábět takto: umístěte semena do vlhkých vrstev gázy, ponořte nejprve do horké vody na deset minut, pak dvě - do studené. Jakmile jsou semena nafouklá, mohou být na den umístěna na dno chladničky, aby ztuhla.

Důležitou roli hraje příprava půdy, zejména pokud je odebrána ze zahrady a může obsahovat houby a patogeny.

K dezinfekci se krabička se zeminou na několik minut umístí do vysoce vyhřívané pece. Před výsadbou je nejlepší rozlití Země 1% roztokem manganistanu draselného. Doba výsadby semen se počítá v závislosti na vegetačním období vybrané odrůdy: pro rané je to únor-březen, pro ty pozdější - květen a později.

Aby semena rychleji vyklíčila, je nutné připravit pro nádoby teplé místo s dobrým osvětlením. Po vynoření lze krabice umístit do chladnější místnosti. Po vzhledu dvou listů, sazenic potápět, zajišťující vysokou vlhkost po celou dobu růstu sazenic, průměrná teplota vzduchu v rozmezí dvanácti stupňů nad nulou. Výsadba raných odrůd zelí v otevřeném terénu se provádí na konci dubna.

Pravidla a data pro výsadbu sazenic zelí v otevřeném terénu

Pravidla a data pro výsadbu sazenic zelí v otevřeném terénu

Pro bílé zelí dobrý růst je charakteristický na jílovitých, jílovitých, vlhkých a humózních půdách. Výtěžek bude vysoký, pokud bude kyselost půdy neutrální. Místo pro zelí je vybráno poté, co bylo zasazeno. okurky, Luke, rajče, brambory.

Místo pro sazenice zelí by mělo být slunečné, bez zastínění.

Poté, co na jaře vykopali pozemek se zelím, aplikovali do chudých půd potaš, fosfátová hnojiva a humus a pomocí kypření je zahrabali do půdy.

Umístění sazenic závisí na odrůdách zelí: ty rané jsou od sebe vzdáleny čtyřicet pět centimetrů a ty pozdní jsou od sebe vzdáleny sedmdesát centimetrů. Doba výsadby zelí se liší podle druhu:

 • Předčasné zrání - od druhé poloviny dubna do začátku května.
 • Střední odrůdy - do poloviny května.
 • Pozdní druhy zelí - do konce května.

Výsadba sazenice, je třeba si uvědomit, že jej nemůžete hluboce prohloubit a zaplnit vývod. Je nutné, aby byla v rovině s vrchní vrstvou půdy. Při nízké vlhkosti by měly být sazenice napojeny a po absorpci posypané suchou zemí.

Je lepší zasadit zelí na otevřeném terénu během nástupu tepla večer a ve dne zakrýt listy baldachýnem látky, aby nedošlo k těžkým popáleninám. Dodržování pravidel péče a výsadby sazenic v budoucnu pomůže získat silné a zdravé hlavy šťavnatého křupavého zelí.

Doporučení pro péči o bílé zelí

Doporučení pro péči o bílé zelí

Ačkoli je zelí klasifikováno jako nenáročná rostlina, vyžaduje si zvláštní pozornost:

 1. Zalévání zelenina se provádí hojně a vylučuje půdu hlubokou až padesát centimetrů. V suchém létě připravte až deset zalévání, tři litry na každý keř. Můžete zkontrolovat, zda zelenina potřebuje zalévat tímto způsobem: vezměte půdu v ​​hloubce 7 centimetrů, vymačkejte ji v pěst a poté ji vhoďte na stezku. Rozpadající se hrudka naznačuje, že rostlina potřebuje vodu. A čím více listů rostlina vytvoří, tím více vlhkosti potřebuje, protože zelí denně utrácí na svém vzniku asi deset litrů vody. Snižte množství zálivky před sklizní, abyste zabránili praskání hlav. Přebytečná vlhkost pro zelí je také považována za destruktivní, kořenový systém začne hnít.
 2. Vrchní obvaz se provádí společně se zaléváním, nejprve dva týdny po výsadbě sazenic a poté každé tři týdny. Jako hnojivo, zředěné divizna (1: 5) nebo kuřecí trus (1:12) jeden litr na jamku. A další hnojiva se užívají na kbelíku s vodou z dusičnanu amonného čtyřicet gramů, draselné soli, superfosfátu - dvacet při prvním krmení a během dalších postupů se dávka mírně zvýší minerální hnojiva.
 3. Uvolňování půdy kolem výsadby je kombinováno s hilling zeleninové keře. Mulčování s 5 centimetrovou rašelinou také pomáhá udržovat vlhkost a snižovat její množství plevelezvýšení živin rostlin.

Šťavnatost zelí, která je tak oblíbená v salátech a nezbytná pro moření, závisí na správné péči o zeleninu.

Zelí škůdci a kontrola

Zelí škůdci a kontrola

Nejen lidé milují zelí, ale škůdci jsou také připraveni hodovat na něm:

 • Na jaře začíná moucha zelí klást vejce do země vedle mladých rostlin. A o týden později se larvy, které se objeví, vrhnou na kořen zeleniny, krmí se jejími šťávami a vedou ji k smrti. Časná data výsadby sazenice zachrání ji před invazí mouch a včasné usmrcení zničí larvy a umožní silnější kořeny. Postřik insekticidními přípravky pomůže zbavit se škůdce.
 • Motýlí lopatka na zelí klade vajíčka na zadní stranu listu a plazí se z nich housenkykteří jedí rostlinu. Tento problém lze řešit nejen pomocí insekticidů, ale také infuzí stonků rajče (na deset litrů horké vody, čtyři kilogramy vrchů) s přídavkem pracího mýdla.
 • Zahradní blechy rády jedí zelné listy a kousají do nich malé otvory, které způsobují jejich vysychání a zelenina umírá.
 • Zelná můra může být rozpoznána podle jejích dětí, housenek světle zelené barvy, které se po dotyku skládají do podkovy. Požírají vnitřní maso listu a pokožka zůstane neporušená. Boj proti těmto škůdcům se provádí pouze pomocí speciálních prostředků.
 • V mokrém létě je zelí ohroženo slimáky, které lze řešit buď ručně, jejich sběrem, nebo plašením, postřikováním suché hořčice nebo mletého pepře v uličkách.
 • Křižovatky se můžete zbavit postřikem výsadby infuzí popela, tabáku, připraveného ze sklenice látky na kbelíku s vodou.
 • Ovlivněno mšice listy rostliny jsou narůžovělé a na koncích zkroucené. S parazitem se bojuje stejným způsobem jako u jiných škůdců.

Rostlinné choroby a prevence

Rostlinné choroby a prevence

Nejběžnější nemoci bílého zelí:

 • Keela je jednou z nejčastějších houbových chorob zeleniny. Nejen zelí, ale této pohromě mohou být vystaveni všichni její příbuzní. Infekci plísní lze pozorovat zastavením růstu hlávkového zelí a vadnutím listů. Nejlépe je zničit nemocnou rostlinu. A aby se zabránilo nemoci, přidejte do půdy hašené vápno, které sníží její kyselost. Po detekci patologie je v budoucnu nutné v této oblasti nevysazovat zástupce křemitých rostlin.
 • Černé skvrny na různých částech rostliny naznačují infekci houbou, která dobře snáší zimu v rostlinném odpadu. Správná příprava semen, odstranění plevelů, zbytků zelí pomůže zabránit kontaminaci.
 • S leucorrhoea se na zelí objevují oblasti pokryté bílou barvou, po které rostlina začne hnědnout a vysychat. Měděné přípravky mohou zeleninu zachránit.
 • Vzhled mozaikového vzoru na mladých listech naznačuje infekci virovým onemocněním, které nelze vyléčit.

Abyste zabránili infekci zelí plísňovými a virovými chorobami, musíte dodržovat pravidla agrotechnika zeleninové plodiny, nastříkat sazenice biologickými činidly, jako je Fitosporin, Baktofit.

Pravidla pro sklizeň a skladování

Pravidla pro sklizeň a skladování

Čištění zelí produkovány v termínech, které jsou určeny k dosažení zralosti časných a pozdních druhů rostlin. Můžete se ujistit, že rostlina je připravena ke skladování, když ucítíte hlavu zelí a určíte její hustotu.

Prořezávání hlavy pro skladování během zimy by mělo být takové, aby zůstal dlouhý pařez s párem listů. To vám umožní vzít si z nich během ležení vlhkost a udržet si tak po dlouhou dobu svěží vzhled. Udržování zdravého, nepoškozeného zelí je nejlepší v suterénu nebo ve sklepě při teplotách pod bodem mrazu.

Mnoho lidí doporučuje zavěsit zelí nebo zabalit do novin.

Milují zelí pro svou univerzálnost. Je také vhodný pro přípravu salátů, prvního a druhého jídla. Je smažené, vařené, dušené, pečené.A saláty z čerstvé kysané zelí jsou zásobárnou vitamínů, živin, které nás činí zdravými, léčí mnoho nemocí a zlepšují fungování žaludku a střev. Samotný zelný list se používá jako obklad na zánětlivé léze kloubů, křečové žíly.

Více informací naleznete ve videu:

Goshia avatar

Při pěstování bílého zelí musíte vzít v úvahu, že se jedná o vlhkomilnou rostlinu, a v letních vedrech bude zelí muset být napojeno dokonce dvakrát denně. Zbytek péče o tuto zeleninu není tak obtížný, například by měla být rostlina po 10 dnech nastříkána Fitosporinem.