Užitečné tipy: co se pěstuje ve sklenících

Skleník se stal povinnou stavbou osobního pozemku. S jeho pomocí je možné pěstovat zeleninu a zelenina po celý rok. Izolované skleníky se častěji používají pro komerční účely - pro pěstování rostlin na prodej. Pro zahradníky, kteří chtějí sklízet časnou sklizeň, jsou zapotřebí jednoduché.

Ať už je na webu jakákoli struktura, je třeba dodržovat určitá pravidla pro střídání plodin. V opačném případě nebude pěstování zeleniny fungovat. Po vybudování skleníku si mnozí říkají, co je lepší pěstovat a jaké plodiny budou ziskové pro pěstování v interiérech. O tom bude pojednáno níže.

Obsah:

Jaké plodiny se pěstují ve sklenících

Jaké plodiny se pěstují ve sklenících

Rostliny by měly být vybírány na základě poptávky po druzích zeleniny a bylin v konkrétní oblasti, pokud jde o pěstování pro komerční účely. Nejoblíbenější kultury středního pruhu jsou rajčata, okurky, zelí a pepř... Zelení jsou neustále žádáni - kopr, petržel, salát, ředkev, cibulové peří. Bez těchto produktů se neobejde ani jeden stůl. Restaurace a kavárny pravidelně nakupují tyto druhy zeleniny od zahradníků. Ve sklenících se nedoporučuje pěstovat vzácné druhy plodin, které je třeba opatřit zvláštními podmínkami. Je nepravděpodobné, že by se ospravedlnily náklady na vybavení prostor a samotný rostoucí proces.

V běžných sklenících, které nejsou izolované, pěstují zahradníci stejnou sadu plodin. Jsou k nim přidáni zástupci rodiny Pumpkin.

Výsev rostlin začíná brzy na jaře.

Nejprve jsou zasety zelené, ředkvičky a cibule, pak přijde čas na rajčata, okurky a papriky. Pokud je skleník dostatečně velký, můžete pěstovat zelení a ředkvičky až do pozdního podzimu. Z tohoto důvodu jsou prostory rozděleny do sektorů, každý pro určitý druh plodin.

Mnoho pěstitelů pěstuje květiny po celý rok. Skleník opět přichází na pomoc. Místnosti pro pěstování květin obvykle nejsou určeny pro zeleninu nebo zeleň. Vytváří se v nich určité mikroklima, vhodné zejména pro květinové plodiny. Výrazně se liší od toho, co je potřeba pro rajčata nebo okurky. Ve skleníku můžete pěstovat celou sadu zeleniny, která obvykle skončí na stole. Nemůžete zasít pouze ty rostliny, které nemohou samoopylit. Do skleníků jsou vhodné pouze samoopylující odrůdy plodin.

Pravidla pěstování a střídání plodin

Pravidla pěstování a střídání plodin

Výsadba stejné plodiny na jednom místě se nedoporučuje. Faktem je, že rostlina produkuje a uvolňuje škodlivé toxické látky do půdy. Akumulují a brzdí vývoj kultur. Abyste tomu zabránili, musíte dodržovat některá pravidla. střídání plodin.

Patří mezi ně následující postupy:

 • Jakmile hlavní rostlina dokončí svůj životní cyklus, zasejte na toto místo zelené hnojení - hořčici nebo olejovou dýni.
 • Zkuste alternativní kultury - na místě rajče prasnice okurky naopak, pěstujte zeleň mezi pěstováním hlavních plodin.
 • Jednou za dva roky je vhodné změnit ornici na čerstvou a obohatit ji organickou hmotou - humusem a kompost.
 • Optimální pořadí výsadby plodin: první rok - luštěniny a byliny, druhý - byliny a cibule, třetí - rajčata, okurky, papriky, čtvrtý - kořenové plodiny.
 • Jednu plodinu nemůžete pěstovat na jednom místě několik let po sobě. Půda bude vyčerpána, sklizeň znatelně poklesne, bude nemoc a škůdci.

Ujistěte se, že používáte hnojiva a minerály každý rok. Země musí odpočívat dva měsíce v roce, to znamená, že na ní musí růst plodiny, které nespotřebovávají velké množství živin, jako je hořčice. Siderata - toto je obvykle východisko nejen pro skleníky, ale také pro otevřené terény. Dokonale obohacují půdu, dělají ji drobivou a zabraňují vzniku chorob. Tento bod je velmi důležitý pro ty, pro které je pěstování zeleniny hlavním zdrojem příjmů.

Pokud je koneckonců skleník určen pouze pro jeden druh plodiny, budete muset každý rok měnit ornici.

Jedná se o vynucené opatření, jinak sklizeň v druhém roce poklesne. Existuje jiné východisko. Uspořádejte stacionární otvory pro rostliny. V nich je mnohem snazší odstranit půdu a nahradit ji čerstvou. Náklady na výměnu se výrazně sníží, pokud je půda zakoupena speciálně pro skleníky. Přímo ve sklenících lze postavit zákopy kompostu. Zahradník tedy bude mít vždy po ruce hnojivo i čerstvou půdu.

Předpokladem je také dezinfekce půdy. Zpracovává se slabým roztokem manganistanu draselného nebo speciálními přípravky, například "Baikal EM-1". Dodržování tohoto bezpečnostního opatření je zvláště důležité při růstu rajče... Je známo, že jsou často postiženi houbovými a virovými chorobami, jejichž spory v zemi přetrvávají neomezeně dlouho.

Plodiny jaro-léto

Jaro-letní plodiny

Skleníkové budovy lze podmíněně rozdělit na jarně-letní a celoroční prostory. První z nich jsou určeny k pěstování plodin pouze během přirozeného vegetačního období rostlin - od jara do podzimu. Ty jsou určeny k vynucování plodin téměř po celý rok - 8 měsíců nepřetržitého vývoje rostlin a 4 měsíce se věnují kultivaci a odpočinku půdy.

Téměř každý zahradník je obeznámen s organizací izolovaného skleníku:

 • Půda v místnosti je připravena od podzimu, přinášejí organický a minerální hnojiva.
 • Na začátku jara, jakmile se sníh začal tát, se ve skleníku už vaří. Zkušeným zahradníkům se doporučuje navlhčit půdu teplou vodou nebo roztaveným sněhem. Takže se rychleji zahřeje a bude připraven přijmout první semena.

První výsadby začínají v dubnu. Zasejte zelení ředkev a luk na peří. Vegetační období těchto plodin je krátké, takže do května je již konec. Zelení se sklidí a půda se připraví na výsadbu zralých sazenic rajče, okurky, papriky a zástupci rodiny Pumpkin.

V jižních oblastech se zahradníkům podaří sklízet zeleninu dvakrát; v severních oblastech skleník pomáhá shromáždit pouze jednu plnou sklizeň. Poté, co hlavní zelenina a kořeny zmizí, znovu zasaďte zelené. Bude mít čas znovu růst a potěšit majitele svou kořeněnou a šťavnatou chutí. Pokud je půda ve skleníku již vyčerpaná, agronomové místo zeleně doporučují k obohacení půdy setí hořčice.

Celoroční plodiny

Celoroční plodiny

Nepřetržitý růst plodin je možné organizovat pouze ve speciálně vybavených sklenících s vytápěním. V místnosti musí být nainstalován ventilační systém, osvětlení - fytolampyse vytváří mikroklima s přihlédnutím k druhům zeleniny nebo květin. Pouze v tomto případě můžeme mluvit o sklizni velkorysé sklizně po celý rok.

Od jara do podzimu je princip výsadby stejný jako u konvenčních skleníků. Ale v červenci, srpnu můžete již na konci podzimu začít vyhánět rajčata, okurky nebo papriky pro výsadbu sazenic v uzavřeném terénu.To znamená, že osivo by mělo být připraveno v době, kdy jsou postele zbaveny předchozích plodin. Zahradníci dávají přednost výsevu semen sazenice doma nebo ve velkých krabicích ve skleníku. Jsou umístěny na policích speciálně určených pro tento účel.

Po sklizni a odstranění rostlin musí být půda oplodněna a případně dezinfikována.

Poslední postup se provádí měsíc před výsadbou sazenic. Tyto nuance zvažte při plánování načasování setí sazenic. Jakákoli skleníková struktura vyžaduje dobrou organizaci a osevní plán. Pouze tak bude zahradník schopen po celý rok pěstovat velkorysou úrodu.

Výhody pěstování ve skleníku

Výhody pěstování ve skleníku

Otevřená a uzavřená půda má své klady a zápory. Na otevřeném poli existuje mnohem více příležitostí, pokud jde o pěstování vzácných plodin, které vyžadují zvláštní podmínky a opylování hmyzem. Ve skleníku budou muset být neustále udržovány uměle vytvořené přírodní podmínky.

Práce zahradníka má však mnoho výhod:

 1. Bohatá sklizeň po celý rok nebo časná sklizeň v nevytápěných zařízeních
 2. Zahradník již nezávisí na počasí a změně ročních období, rostliny se pěstují po celý rok
 3. S pomocí skleníku si můžete založit vlastní firmu prodávající zeleninu a bylinky - to je poměrně velký příjem s kompetentní organizací pro setí
 4. S výhradou pravidel střídání plodin a agrotechnika riziko nemocí a škůdců je sníženo na nulu, což nelze říci o otevřeném terénu
 5. Pro severní regiony je skleník jediným způsobem, jak včas vypěstovat plnohodnotnou plodinu.

Skleníky jsou často řešením pro regiony se špatnou půdou. K naplnění stavby nebudete potřebovat hodně úrodné půdy a její včasné obohacení hnojivy udělá svou práci - zahradník získá velkorysou úrodu a za rok získá zpět náklady na stavbu.

Více informací naleznete ve videu:

Existují také nevýhody pěstování ve skleníku, ale ty se zpravidla objevují při nedodržování střídání plodin a zemědělské technologie. Mezi takové problémy patří výskyt pozdní plísně, mozaiky okurek, rakoviny a dalších nebezpečných onemocnění zeleniny. Nemoci se objevují kvůli teplotním extrémům, vlhkosti, zesílené výsadbě a nekompatibilnímu okolí rostlin. To znamená, že výsadba rajčat se provádí v poměrně velké vzdálenosti od okurek, protože plodiny vyžadují odlišné mikroklima a složení půdy. Nejsou vysazeny v jejich blízkosti. Proto je důležité rozdělit skleník na sektory, každý pro jeden druh zeleniny nebo květin.

Problémy mohou také nastat při nesprávné péči. Pěstovat jakoukoli rostlinu znamená včas zalévání, odplevelení, uvolnění a zavedení hnojiva... Odpovědný a seriózní přístup k podnikání však přinese ovoce - velkorysou úrodu a nepřítomnost chorob rostlin.

Kromě pěstování standardní kořenové zeleniny, zeleniny a bylin můžete začít pěstovat řezané květiny nebo jen tak pro zábavu.

Při pěstování hrnkových plodin a řezaných květin je třeba vzít v úvahu různé faktory. Každý typ vyžaduje zvláštní podmínky. Pokojové rostliny se pěstují snadněji než květiny na kytice. Pamatujte, že skleník je pro květiny nepoužívá se k pěstování zeleniny, protože mikroklima pro plodiny je jiné.

Skleník Je ideálním řešením pro mnoho zahradníků. Trochu mzdových nákladů na stavbu konstrukce se plně vyplatí. Hlavní věcí je kompetentně vybudovat místnost s přihlédnutím ke všem vlastnostem plodin a dodržovat pravidla zemědělské technologie, střídání plodin. V tomto případě nebude mít zahradník problémy se sklizní a jejím množstvím!

Kategorie:Rostoucí | Skleník
Iraův avatar

Skleník je opravdu velmi užitečná věc. V mém pěstuji cibuli, ředkvičky, rajčata a okurky. Také zasívám kopr, aby se mladý objevil dříve. Bohužel v mém skleníku není dost místa pro nic jiného. Někdy také zasévám květiny na trhy a vezmu je do skleníku.Klíčí v něm lépe.

Uživatelský avatar Galina Popova

Co je krásné! Právě jsem si přečetl článek, podíval se na fotografie - je to drahé vidět, všechno je zelené, oko potěší.)) Ach, chci léto z celého srdce! A tady se roztál jen sníh. Jsme severní lidé, žijeme v Jakutsku, pěstujeme téměř vše ve sklenících. Tady v Jakutsku je ještě víceméně teplo, ale ve své domovině jsem se narodil na řece Kolymě v Arktidě, takže tam dokonce pěstují brambory ve sklenících. Jsem velmi rád, že jsem na vašem webu narazil na internetu. Máma je zarytý zahradník-zahradník. Určitě jí o vás povím.))