Doporučení zkušených zahradníků: jak správně pěstovat fazole

Fazole trvale bydlí v zahradách a sadech. Jakmile to ženy v domácnosti nepoužívají: dělají na zimu saláty, konzervují je jinou zeleninou, připravují polévky, smažou, páří, přidávají k běžnému občerstvení a pečeni. Proto se začínající zahradníci velmi často ptají „Jak pěstovat fazole?“ Koneckonců zaujímá jednu z prvních pozic v seznamu potravinářských výrobků nezbytných pro náš život.

Musíte pěstovat fazole. Je to velmi zdravé a chutné. Lze jej navíc použít ke kombinaci sklizně se zahradní výzdobou. Existují kudrnaté odrůdy, které vypadají krásně na plotech, mřížích a jiných podpěrách. Pěstujete tedy bohatou úrodu a rozjasníte vzhled své zahrady. V tomto rychlém zahradnickém průvodci se dozvíte, jak pěstovat fazole, jak se o ně starat a jak je sklízet. Informace o druzích a odrůdách vám pomohou udělat správnou volbu a zasadit přesně to, co potřebujete.

Obsah

Výběr nejlepších odrůd pro pěstování

Před výsadbou fazole, je nutné zjistit, co to je a jak je obvyklé to klasifikovat. Pochopte, k čemu je potřebujete, ke sklizni nebo ke konzumaci v čerstvém stavu, ke zdobení zahrady nebo ke sklizni hojné sklizně. Podle účelu již můžete určit odrůdu a druh fazolí. Existuje několik druhů rostlin:

 • Loupání fazolí - tento druh fazolí se používá ke sklizni velké a hojné sklizně. Vyznačuje se přítomností pergamenové vrstvy na křídle. Plodina se sklízí před prvním mrazem.
 • Chřest (cukr) - tento druh fazolí se konzumuje nezralý, neobsahuje list s pergamenovou vrstvou, lopatky jsou velmi jemné a šťavnaté.
 • Semi-cukr - lusky tohoto typu fazolí jsou velmi husté a chutné. Neobsahuje křídla potažená pergamenem.

V ruských sadech a zeleninových zahradách zpravidla najdete druhy fazolí. Pěstují se za účelem sklizně na zimu. Mnoho lidí chová také chřest, ale podle samotných zahradníků neexistuje žádný velký rozdíl v chuti mezi loupáním a chřestem. Existuje další klasifikace - podle tvaru samotné rostliny:

 • Bush fazole
 • Kudrnatý

Výběr nejlepších odrůd pro pěstování

Pokud vaše jediné plány zahrnují získání dobré sklizně v krátké době, dejte přednost keřovému typu fazolí. Pokud chcete spojit krásu luštěnin a pozdního sklizně lopatek, zasaďte horolezecký druh rostliny. Délka vinic bude dosahovat přibližně 5 m. Při výběru popínavé odrůdy dávejte pozor na barvu květů během vegetačního období. Bush fazole jsou považovány za mrazuvzdorné, nenáročné, lopatky dozrávají mnohem rychleji než loach.

Nejoblíbenější a nejpoužívanější odrůdy, hybridy, jsou následující:

 • "Amalthea" je odrůda určená pro bohatou sklizeň. Skvělé pro konzervování a přípravu zimních salátů. Je také vhodný pro čerstvou konzumaci. Odolný vůči chorobám a škůdci... Brzy zralé.
 • „Allure“ je keřový druh fazolí, chřest.
 • "Velkorysý" je jednou z oblíbených odrůd zahradníků. Můžete pěstovat bohatou sklizeň, protože odrůda patří do luskovitého typu fazolí.
 • „Vlaštovka“ - odrůda je oceňována pro zvláštní chuť semen - nasládlou. Rostlina je huňatá, nenáročná, odolná vůči chorobám.
 • „Zlatý nektar“ je raná zralá fazole, kudrnatá, chřest. Z této odrůdy můžete získat hojnost sklizeň.
 • "Karamel" - sladký a šťavnatý semena... Týká se typu cukrovaru.
 • "Inga" - loupaný druh fazolí, keř, časné zrání, vysoce výnosný.
 • "Laura" - chřestový druh rostliny, hustý, časně zralý, žluté lopatky, jemná chuť fazolí. Pěstováno pro zachování a kulinářské použití.
 • „Dewdrop 9803262“ - používá se pro ochranu. Odrůda se pěstuje pro sklizeň v průmyslovém měřítku.
 • "Oran" je časně zralá odrůda, patří do typu ostřelování. Zahradníci ocení jeho chuť - jemnou a originální.

Právě tyto odrůdy jsou velmi často zasazeny do zeleninových zahrad. Při rozhodování vždy berte v úvahu účel rostliny a přemýšlejte o tom, proč ji budete pěstovat. Při výběru tedy nebudou žádné problémy, zahradník sklidí přesně sklizeň, kterou plánoval. Po rozhodnutí o odrůdě můžete začít připravovat půdu a semena.

Příprava půdy pro výsadbu

Příprava půdy pro výsadbu

Pro úspěšnou kultivaci fazole měli byste se o půdu starat předem. Na podzim se provádí hluboká orba místa. Je velmi důležité vzít v úvahu jeden bod - předchozí plodiny pěstované na místě by neměly být luštěniny. Nejlepší možností by byla země, kde rostly brambory, dýně, rajče a jiné zeleninové plodiny. Na takovém místě se fazole budou cítit pohodlně a poskytnou bohatou sklizeň. Pro orbu přinášejí hnojiva... Obvykle je to dobře přezrálý humus, kompost.

Zahradníci doporučují používat superfosfátová a potašová hnojiva.

Na jaře musí být plocha připravená na pád několikrát zpevněna. Hloubka brány dosáhne 8 cm. Proces se provádí třikrát před zasetím semen. Tento postup, stejně jako hluboká podzimní orba, umožňuje dosáhnout schopnosti uzlíkových bakterií fixovat dusík. Oratá půda lépe absorbuje vlhkost a umožňuje průchod vzduchu. Dochází k automatickému mazání plevel.

Na jaře, během kultivačního období, se přidává dusičnan amonný. Poměr je 10 gramů na m2. Pokud je půda velmi těžká a hustá, pak se místo kultivace provede další hluboká orba. Výsledkem by měla být lehká a vzdušná půda. Měli byste také vzít v úvahu jeden bod - fazole nemají rádi kyselé půdy.

Pro pěstování fazolí je vhodná běžná zahradní půda smíchaná s humusem. Pokud je kyselost půdy velmi vysoká, přidejte trochu vápna. V průměru bude poměr složky na metr čtvereční 300 g. Čím těžší je půda, tím více vápna musíte použít. Po přípravě půdy můžete začít s výsadbou a připravit semena předem.

Výsadba fazolí

Výsadba fazolí

Před zasazením fazolí do otevřeného terénu byste se měli připravit semena... Mnoho zahradníků doporučuje namočit fazole do horké vody a nechat je několik hodin sedět. To umožní dřívější vznik. Pokud semena nejsou zakoupena, musí být také dezinfikována. Namočte fazole na několik hodin do roztoku manganistanu draselného. Poté je opláchněte a osušte. Existuje další možnost přípravy semen. Fazole jsou vloženy do mokrých pytlů a klíčky čekají na klování. Můžete ji zasadit, i když je povrch semen popraskaný.

Mnoho lidí rád roste sazenice fazole:

 • Semena se vysazují do plastových kelímků měsíc před zasazením do země.
 • Substrát sazenice se skládá z běžné zahradní půdy smíchané s dobře shnilým humusem.
 • Můžete přidat trochu písku.
 • Hloubka výsadby fazole je 4-5 cm.

Fazole se vysazují v květnu, začátkem června, v závislosti na počasí. Půda by měla být zahřátá, teplota bude 10 ° -15 °.Semena jsou pohřbena o 4-5 cm. Vzdálenost mezi keři obyčejných nelezoucích fazolí je 15 cm. Mezera mezi lůžky bude asi 25-35 cm. Pokud se jedná o šplhací a velký keř, pak mezera mezi keři bude 50 cm. Při výsadbě berte v úvahu hustotu půdy. Čím je těžší, tím blíže bude bob k povrchu. Výsadbu semen je nejlepší provádět ráno nebo večer, nejlépe za oblačného počasí.

Při výsadbě by měla být půda vlhká, ale ne mokrá.

Zalévání by mělo být prováděno před zasazením fazolí, ne až poté. Pokud se výsadba provádí brzy na jaře, musí být půda pokryta fólií, aby se zahřála. Po výsadbě semen jsou postele také pokryty klíčení.

Péče o fazole od okamžiku výsadby

Péče o fazole od okamžiku výsadby

Jakmile se objeví fazolové klíčky, musíte se o ně začít starat:

 • Je velmi důležité včas uvolnit půdu kolem rostliny. NA kořenový systém vždy musí přijít vzduch. Pokud se vytvoří kůra a půda se stane těžkou, měla by se půda okamžitě uvolnit.
 • Voda fazole s mírou - jednou nebo dvakrát týdně. Je nemožné transfuzi rostliny, jinak zemře.
 • Jak rostete, dávejte pozor na zkažené výhonky, odstraňte je.
 • Ujistěte se, že jste odloupali postele plevele.
 • V fazoli porostlé plevelem se objeví slimák. Okamžitě zničí rostlinu. Proto je důležité udržovat postele a řádkování čisté.
 • Během vegetačního období se do půdy zavádí dusičnan amonný, poměr je 10 g na m2. Při nalévání fazolí buďte opatrní. Je třeba ji omezit nebo úplně vyloučit. Doba zrání je velmi šetrná, rostlina může rychle onemocnět a být napadena škůdci v důsledku zamokření půdy.
 • Pokud se pěstuje horolezecký typ fazole, nezapomeňte svázat vinnou révu rostliny. Pokud tak neučiníte, fazole budou ležet v hustém koberci na zemi a nebudou plodit. Spáří se a hnije.
 • Kypření půdy se zastaví, když jsou zelené fazolky zcela uzavřeny. K tomu obvykle dochází na konci zrání fazolí. Všechna tato jednoduchá pravidla péče vám umožní pěstovat dobrou a bohatou sklizeň. fazole.

Nemoci a škůdci: kontrola a prevence

 boj a prevence

Při správné péči a výsadbě riziko onemocnění a škůdci velmi malé. Je však nutné sledovat růst a vývoj rostliny. Fazole mají poměrně málo nepřátel.

Mezi nejčastější a nejběžnější škůdce patří:

 • Fazolový brouk je malý brouk, jehož larvy napadají lopatky a mladá semena. Když se objeví škůdce, rostlina musí proces insekticidy. Jako preventivní opatření je nutné před výsadbou a včasným sklizní půdu hluboce zorat.
 • Meloun mšice - objeví se, když je web zarostlý plevelem. Vysává všechny šťávy z luštěnin, rostliny velmi rychle odumírají. Jsou léčeni karbofosem. Jako preventivní opatření je nutné včas vyloupat postele fazolemi. Můžete vysazovat vedle rostliny česnek, měsíček, máta nebo bazalka... V tomto případě můžete zapomenout na mšice a jiné škůdce.

K chorobám fazolí často dochází, když rostlina přetéká nebo je půda suchá. Nejběžnější a nejhorší nemoc se nazývá bílá hniloba. Je snadné jej identifikovat - listy jsou pokryty bělavým květem, mezi stonky se tvoří bílé mycelium. Mozaika je další metlou fazolí. Pozná se podle vzhledu skvrn na listech, vytvoří se mozaikový vzor.

Nejnebezpečnější na těchto nemocech je, že je nelze odstranit.

Rostlina je zničena. Proto je velmi důležité dodržovat pravidla střídání plodin a péče. Jako preventivní opatření nakládejte semena, hluboce zorejte půdu, ničte plevel a vyhněte se výsadbě fazolí vedle mrkve, petrželky, okurek a salátu. Dodržování pravidel péče a výsadby vylučuje výskyt škůdců a chorob.

Sklizeň

Sklizeň sklizně

V závislosti na druhu fazolí začnou sklízet. Chřestová fazole se sklízejí nezralá.Lopatka by měla být zelená a něžná. Peelingové druhy se sklízejí, když jsou čepele plně zralé - tvrdý a zažloutlý lusk. Odběr musí být proveden ráno. Proč? To je způsobeno skutečností, že ranní rosa namočí tuhou lopatku. fazole... Při sbírání se náhodně neotevře, nemusíte sbírat fazole na zemi. Stonky jsou vytaženy ze země a naskládány do sucha. Potom jsou lusky tříděny od zelených.

Fazole můžete oloupat ručně nebo můžete tento proces urychlit. Položte lopatky na pytlovinu nebo jinou látku a poté ji zakryjte dalším kusem pytloviny. Zhora, ne tvrdě, porazte fazole tyčinkou. Tím se lusk vytáhne z fazolí. Zbývá jen shromáždit semínka na hadříku. Fazole skladujte pro budoucí setí v chladu, aby na nich byly při nízkých teplotách zničeny všechny existující mikroby a bakterie. Testováno mnoha zahradníky.

Pěstování fazolí není obtížné.

Opravit péče, přistání, krmení a včasná sklizeň - to jsou všechny základní podmínky pro pěstování této rostliny. Při jejich pozorování pěstitel získá dobrou a bohatou úrodu lahodných fazolí.

Více informací naleznete ve videu.

Kategorie:Rostoucí | Fazole
Uživatelský avatar Egorr

Nemohu říci, že se vážně věnuji chovu fazolí. Pro potraviny kupujeme více v konzervované formě. A tak na jaře zasejeme poměrně velké plochy, ale hlavně kvůli zlepšení půdy v příštím roce. Sklizeň stačí přidat k prvním chodům.