Tipy od zkušených zahradníků: co lze potom zasadit

Každý vášnivý zahradník a zahradník chce dosáhnout co nejvyššího výnosu. Abyste toho dosáhli, musíte dodržovat některá pravidla. střídání plodin, což umožní nejen zvýšit úrodu, ale také vyhnout se potížím. Samotný postup je poměrně jednoduchý a přístupný každému zahradníkovi.

Obsah:

Střídání plodin - co to je a proč je to nutné

Střídání plodin - co to je a proč je to nutné

Než začnete mluvit o takovém postupu, jako je střídání plodin, musíte nejprve pochopit, o co jde. Střídání plodin je určitá posloupnost a střídání při výsadbě zeleninových plodin pro samostatnou dobu s nejoptimálnější posloupností ve vesmíru. Jinými slovy, označuje střídání v pěstování plodin, které je nutné dodržovat, aby se dosáhlo dobrého a vysokého výnosu s přihlédnutím ke slučitelnosti pěstování plodin.

Ne všechny rostliny na zahradním pozemku se k sobě hodí.

Například ty výsadby plodin, které jsou zasazeny na konkrétním místě, ovlivní plodiny, které plánujete zasadit na jejich místo v nové sezóně výsadby. Existuje nevyslovené pravidlo, které je třeba dodržovat - jedno a totéž místo v zahradě nelze zasadit kulturou stejného druhu (rajče místo rajčat, listy místo listů a podobně). Vyčerpávají půdu a Země může obsahovat obrovské množství rostlinných zbytků zasazených na tomto místě a v důsledku toho - udržovat v sobě bakterie a škůdce, které mohou nenapravitelně poškodit stejný typ kultury.

Proto nejzkušenější zemědělci a zahradníci doporučují pěstovat pěstovanou rostlinu na původním místě nejdříve o čtyři roky později.

Pokud je váš pozemek malý a to vám neumožňuje dodržovat toto pravidlo, musíte alespoň střídat plodiny nejoptimálnějším způsobem, aby ztráty byly minimální.

Existují také kultury, které nelze kombinovat, a to nejen kvůli stejným chorobám. Pokud si vezmete například zelí, pak jeho kořeny během vegetačního období vylučují specifické látky, které mohou potlačovat mrkev v růstu, ale stimulovat v tomto procesu rajče... Musíte se tedy snažit ne náhodně vysazovat zeleninové plodiny, ale dodržovat pravidla střídání plodin, aby byla sklizeň co nejvyšší.

Střídání plodin luštěnin

Střídání plodin luštěnin

Nejpopulárnější druhy luštěnin na zahradě jsou:

Důležité - dodržujte zákon o střídání plodin, který stanoví, že neustálé vysazování stejné odrůdy plodin, rostlin, které patří do stejné rodiny, může snížit výtěžek... Je to způsobeno přítomností v zemi škůdci a nemoci, které přezimují, infikují rostlinu.Proto se doporučuje sledovat střídání plodin, aby se předešlo problémům.

Luskoviny tedy musí být pěstovány na pozemcích, kde jejich předchůdci byly plodiny z čeledi Solanaceae, například - všechny odrůdy brambory a rajčata, stejně jako veškerá kořenová zelenina a zelí. To pomůže zvýšit vzestup a produktivitu plodin.

Vlastnosti střídání plodin kořenových plodin

Vlastnosti střídání plodin kořenových plodin

Stojí za zvážení, že okopaniny jsou velmi náročné na půdu. Musí být mechanicky zpracováno a zbaveno plevele... Mezi hlavní doporučení pro střídání těchto plodin patří:

 • Mrkev by měla být zasazena tam, kde dříve vypukovala. brambory, zelí, zeleň, rajče a luštěniny
 • Brzy odrůdy brambor přinesou poté vynikající sklizeň okurky, cuketa, květák a luštěniny. Může být také vysazen na místě, kde byl pěstován. řepa, mrkev a zelenina... Není vhodné pěstovat brambory po sobě a rajčata.
 • Ředkev, tuřín, rutabagas a ředkev potěší takové předchůdce jako - okurky, rajčata, rané odrůdy brambor, cibule a pórek.
 • Jídelna řepa nejlepší je pěstovat po takových plodinách - brambory, barevné a brzy zelí, cibule a sideráty.

Střídání plodin ovocných plodin

Střídání plodin ovocných plodin

V procesu střídání plodin je nutné zajistit návrat ovocných rostlin na první místo výsadby za tři až čtyři roky. Je možné tuto mezeru zmenšit střídáním plodin z jádra, kamene nebo bobulí. Aby mohli podávat vynikající výsledky, je třeba vzít v úvahu jejich předchůdce.

Střídání plodin u ovocných plodin je tedy následující:

 • Vylodění okurky, cuketa, tykev a dýně přinese pozitivní výsledek, pokud se na tomto pozemku dříve pěstovaly luštěniny, rané a střední odrůdy zelí a květák, Luke a česnek... Rané odrůdy brambor, rajčat, okurek, řepy a zeleniny jsou považovány za dobré předchůdce. Nedoporučuje se vysazovat výše uvedenou zeleninu po pozdních odrůdách zelí a mrkve.
 • Výsadba rajčat se nejlépe provádí po zeleném hnoji, okurky, tuřín, květák a zelenina. Nedoporučuje se přistát na zemi, kde byly vysazeny střední a pozdní odrůdy zelí, stejně jako byliny, řepa a cibule... Nikdy nesázejte rajčata brambory a rajče.
 • Vylodění lilek dá dobrou sklizeň v místě, kde byl hrášek pěstován, fazole a brambory. Nedoporučuje se pěstovat po cibuli, rajčatech, fenyklu a česnek.

Střídání plodin listovými plodinami

Střídání plodin listovými plodinami

Doporučení pro střídání plodin listových plodin:

 • Zelení (kromě listy salátu) bude dávat dobré výhonky po takových předchůdcích jako - okurky, cibule a kořenová zelenina. Může být také vysazen na místě bývalého stanoviště květáku, mrkve a rajče... Poté se nedoporučuje pěstovat zelení zelí rané a střední odrůdy, stejně jako červená řepa.
 • Vynikající předchůdci pro vylodění zelí střední a pozdní odrůdy budou hrášek, fazole, rajčata a fazole... Dobrý výsledek budou mít klíčky takového zelí po časném osídlení na tomto pozemku dříve brambory, okurky a mrkev. Střední až pozdní zelí nemusí po raném zelí a červené řepě vypučet.
 • Brzy a květák poskytnou vynikající úrodu po vyklíčení zeleného hnoje, fazolí, hrášku, cibule, raných odrůd na tomto místě okurka a fazole... Může být také vysazen po rajče a mrkev, když je půda dobře ochucená hnojiva... V žádném případě rostlinný květák a rané zelí, kde brambory vyklíčily, ředkev, tuřín a ředkvičky.
 • Zelný salát lze vysadit pouze po raných okurkách, bramborách, rajče a jednoleté byliny.
 • Cibule nejlépe zasazeno po okurkách, zeleném hnoji, časných bramborách a zelí, květáku a fazolích.Slušné klíčky cibule budou v oblasti, kde dříve rostly pozdní odrůdy zelí, řepa a rajčata. Není vhodné ji vysazovat po mrkvi a bylinách.
 • Koření Bude dobře růst po luštěninách, cibuli, květáku a raných odrůdách, stejně jako okurkách. Můžete zasadit byliny po klíčení řepy, raných odrůd brambor a rajčat. Nedoporučuje se je vysazovat po mrkvi a pozdních odrůdách zelí.

Přibližné schéma postupu

Přibližné schéma postupu

Než budete pokračovat ve srovnání schématu střídání plodin, je třeba nejprve nakreslit plán zahradního pozemku. Měl by označovat místa, kde se plánuje výsadba zeleninových a ovocných plodin.

Plodiny jsou zvláštní tím, že mají různé požadavky na živiny.

A v závislosti na úrovni jejich spotřeby ze země jsou kultury rozděleny do 3 plnohodnotných skupin:

 1. Zeleninové plodiny, které mají malou potřebu. Tato kategorie zahrnuje následující plodiny, které nejsou ve složení půdy nijak zvlášť rozmarné - hrách, fazole, saláty, cibule, ředkvičky a koření.
 2. Zeleninové plodiny, které mají průměrný požadavek na stopové prvky a látky. To zahrnuje - rajče, okurka, řepa, ředkev, meloun, lilek, špenát, kedluben, kudrnaté fazole.
 3. Zeleninové plodiny, u nichž je vysoká potřeba základní složky půdy. Do této kategorie patří - cuketa, brambory, dýně, celer, chřest, rebarbora, zelí.

Po zahájení vypracování schématu by měl být výsledný plán zahradního pozemku rozdělen na tři nebo čtyři části. S jejich pomocí můžete sledovat, že se pěstované plodiny vrátí na předchozí místo výsadby až ve třetím nebo čtvrtém roce (v závislosti na místě a zlomených částech):

 • První část zahrady, která je obvykle nejúrodnější, by měla být vyčleněna pro výsadbu nejživějších pěstovaných rostlin, například: zelí, okurky, cuketa.
 • Druhá část pozemku se používá k výsadbě zeleniny, například: lilek, pepř, rajče, ředkev, cibule, byliny. Jsou méně náročné.
 • Třetí část země není příliš bohatá na stopové prvky a živiny, takže je nutné tam vysadit takové kultivované rostliny, které mohou poskytnout dobrou úrodu i na špatné půdě. Patří sem mrkev, řepa, petržel.
 • Pokud jste zahradu rozdělili na čtyři části, je třeba vysadit poslední brambory... Při jeho výsadbě musíte do každé jamky přidat trochu hnojiva pro nejlepší výsledek.

Příští rok se výsadba podle schématu střídání plodin posune v kruhu. Díky tomu bude půda nasycena různými látkami, což povede k dobrému výsledku. A samotná země nebude vyčerpána. Různé půdní vrstvy novou rostlinu vyživí a dodají jí sílu k růstu a dozrávání plodů.

Při snaze o dobrý výnos je tedy důležité pamatovat na to, že je nemožné pěstovat stejnou odrůdu kultivaru na stejné posteli po několik sezón za sebou.

Nejlepší je dodržovat základní pravidlo střídání plodin - vývoj pěstované rostliny zcela závisí na tom, jaké živiny a v jakém množství zůstaly z předchozí výsadby. Změnou odrůd plodin podpoříte jejich růst a výnos.

Více informací naleznete ve videu.

Nikdy jsem se nad tímto tématem neobtěžoval, ale článek mě zaujal, teď budu věnovat pozornost, možná tam opravdu něco je. Právě jsem zasadil rajčata na 3 roky na jedno místo a po dobu 4 let byla poražena nemocí, a to je také řečeno v článku, budeme se střídat!

Osobně po sklizni neustále vysazuji zimní ředkvičky. Velmi pohodlně.Ale pokud jde o okurky, zasadím je 2-3krát za léto a neustále je zalévám. Celé léto tedy máme okurky.

Uživatelský avatar Ivan Sergeev

Máme malý pozemek, proto je nemožné zasadit stejnou rostlinu až po 4 letech. Samozřejmě se snažíme pravidelně střídat plodiny, ale častěji musíme šetřit hnojivem.